Agregaty chłodnicze to urządzenia o bardzo szerokim zastosowaniu. Często stanowią niezbędny element systemów gwarantujących odpowiednią temperaturę m.in. w zakładach produkcyjnych, lokalach komercyjnych, a nawet w gospodarstwach domowych. Jak działa agregat chłodniczy i w jaki sposób jest zbudowany? Gdzie znajduje zastosowanie i na co należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
- Agregat chłodniczy – czym jest i jak jest zbudowany?
- Agregaty chłodnicze – jak działają?
Agregat chłodniczy – czym jest i jak jest zbudowany?
Agregaty skraplające chłodnicze to niezwykle zaawansowane sprzęty, których zadaniem jest wygenerowanie, jak również utrzymanie odpowiedniej temperatury w komorach urządzenia chłodniczego, w których zostały zamontowane. Warto pamiętać o tym, że wydajność i zakres pracy systemu powinny być dokładnie dopasowane do swojego przeznaczenia. W lodówce czy zamrażarce stosuje się całkowicie inne podzespoły niż np. w chłodniach przemysłowych.
Agregat zbudowany jest z kilku bazowych elementów, bez których czynnik chłodniczy nie mógłby być poddawany cyklicznej zmianie stanu skupienia. To z kolei jest kluczowy aspekt funkcjonowania całego układu chłodniczego.
Jedną z najważniejszych części agregatu chłodniczego jest parownik. W jego wnętrzu utrzymuje się nie tylko niska temperatura, ale również niskie ciśnienie. Od właśnie tego elementu rozpoczyna się cykl krążenia czynnika chłodniczego w systemie.
W następnej kolejności warto wymienić sprężarkę, która może być np. tłokowa bądź też spiralna. Wśród specjalistów mówi się, że stanowi ona samo centrum układu, nie dziwi więc fakt, że agregat chłodniczy znane są również pod nazwą sprężarki.
Nie można także pominąć roli skraplacza, jak również odolejacza. Bardzo ważnym elementem konstrukcji urządzenia jest także zbiornik czynnika chłodniczego, podobnie zresztą jak systemów zabezpieczających i armatury chłodniczej. Jeśli chodzi o tą ostatnią, w praktyce mowa m.in. o tłumikach drgań, różnego typu filtrach czy też zaworach i złączkach.
Agregaty chłodnicze – jak działają?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, właściwy proces chłodzenia zaczyna się w parowniku. Znajdziemy w nim czynnik chłodzący w płynnej postaci. W tego typu urządzeniach stosuje się różnego rodzaju związki chemiczne, jednak jednym z najczęściej wykorzystywanych w produkcji sprężarek jest freon.
Warto wiedzieć, że w większości układów do jego działania potrzebne jest zjawisko absorpcji pary lub kompresji. Czynnik roboczy (chłodniczy) absorbuje ciepło i zaczyna parować. Następnie w postaci gazowej trafia do sprężarki, a co za tym idzie, zwiększa zarówno jego ciśnienie, jak i temperaturę. Stamtąd przekierowywany jest do kolejnego elementu układu, czyli skraplacz, gdzie jak łatwo się domyślić, zostaje poddany procesowi skraplania i oddaje w ten sposób ciepło.
Czynnik roboczy w postaci ciekłej charakteryzuje się wysoką temperaturą i ciśnieniem. Należy je obniżyć, aby agregat osiągał optymalną wydajność. W momencie gdy czynnik jest znów gotowy do odbierania energii cieplnej z komory chłodniczej, cały proces zapętla się do chwili, aż temperatura w pomieszczeniu czy też urządzeniu chłodniczym.
Warto pamiętać o tym, że wybór agregatu chłodniczego nie może być dziełem przypadku. Pod uwagę należy wziąć kilka istotnych czynników, które determinują m.in. wydajność urządzenia czy też przystosowanie do panujących warunków np. na hali produkcyjnej. Należy stawiać na sprawdzone sprzęty od uznanych producentów, które można znaleźć m.in. na https://elgracool.pl/pol_m_Agregaty-chlodnicze-107.html. Dzięki temu możemy mieć pewność, że mądrze inwestujemy środki.