Oświetlenie LEDowe cieszy się ogromną popularnością. Tak duże zainteresowanie sprawiło, że wielu użytkowników zgodnie potwierdza, że LEDy to nowoczesny i dużo lepszy zamiennik tradycyjnych żarówek. Wyróżniają się wysoką trwałością, oszczędnością i wydajnością, a przy tym można je nabyć w różnych wariantach barwy. Dostępne są odcienie ciepłe, zimne i neutralne, które pozwalają uzyskać zróżnicowane efekty. Jak właściwie dobrać je do pomieszczenia?
Dobór oświetlenia LED – co warto wiedzieć?
Oświetlenie LED jest wybierane niezwykle często. Jest nie tylko mocniejsze i trwalsze, ale wiele osób docenia w nim możliwość doboru barwy światła do pomieszczenia i planowanego do uzyskania efektu. Warto wiedzieć, że są one dostępne w szerokim zakresie temperatur barwowych, co znacznie ułatwia ich dopasowanie do specyfiki pomieszczenia – wyjaśnia ekspert z firmy KOLORENO Sławomir Szubert.
Wybór odpowiedniej barwy ma znaczenie. Temperatura światła LED jest mierzona w stopniach Kelwina. Z tego też względu, wybierając odpowiedni model, warto zwrócić nie tylko uwagę na moc, ale też kolor. Ma on bowiem ogromny wpływ na samopoczucie użytkowników. Niewłaściwie dopasowane do wnętrza nie tylko wprowadzi nieprzyjemny nastrój, ale też będzie działać rozpraszająco. Specjaliści zaznaczają, że wybór odpowiedniego światła jest ważny nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale też wnętrzach biurowych, gdzie pracownicy spędzają większą część dnia.
Co warto wiedzieć o poszczególnych barwach?
Wśród dostępnych barw światła LED znajdują się: ciepłe, zimne i neutralne. Pierwsze wprowadzają do wnętrz przyjemny, wręcz przytulny charakter. Sprawiają, że pomieszczenia nabierają domowego, ciepłego klimatu. Niestety, takie barwy mogą doprowadzać do rozleniwienia, a nawet wzmożonej senności. Z tego też względu doskonale sprawdzą się we wnętrzach przeznaczonych do odpoczynku, a więc w sypialni czy w salonie.
Kolejnym rodzajem barwy oświetlenia LED jest ta neutralna, która jest bardzo zbliżona do tonacji światła dziennego. Jest ono niezwykle uniwersalne, stąd też doskonale sprawdzi się zarówno w mieszkaniu, jak i biurze. Kolor ten pozytywnie wpływa na wydajność i koncentrację.
Ostatnią barwą jest zimna. Jak sama nazwa wskazuje – wprowadza do wnętrza chłód. Niezwykle rzadko jest wykorzystywana w pomieszczeniach mieszkalnych – dużo częściej tego rodzaju oświetlenie można spotkać w przestrzeni publicznej.
Światło neutralne jest najbardziej zbliżone do światła dziennego. To najbardziej uniwersalne oświetlenie, które może być zastosowane praktycznie w całej przestrzeni mieszkalnej czy biurowej. Ten kolor poprawia koncentrację i wydajność. W domach i mieszkaniach sprawdzi się głównie w formie oświetlenia dekoracyjnego.