Powszechnie uważa się, że polskie prawodawstwo zabrania sprzedaży broni palnej osobom bez specjalnego zezwolenia. Od tej reguły jest jeden wyjątek. W Polsce każda pełnoletnia osoba może kupić broń czarnoprochową, czyli broń ładowania rozdzielnego. Czym charakteryzuje się ta broń i jak ją dostać?
Co to jest broń czarnoprochowa?
Już po samej nazwie łatwo jest się domyślić, że materiałem miotającym tej broni jest czarny proch. Drugie określenie na broń czarnoprochową – broń ładowania rozdzielnego, podpowiada natomiast sposób jej użytkowania. Aby załadować broń, należy zaaplikować do lufy lub komory bębna dwa elementy: proch oraz kule, które rozdziela się za pomocą specjalnej przybitki.
Broń bez zezwolenia
W Polsce wcale nie trzeba ubiegać się o pozwolenia na broń, żeby posiadać własny rewolwer, pistolet czy strzelbę. Broń czarnoprochowa jest dostępna dla każdej osoby, która ukończyła 18 rok życia według Ustawy o Broni i Amunicji. Uznaje ona za legalne posiadanie takiej broni wyprodukowanej przed rokiem 1885, albo współcześnie wyprodukowanych replik broni ładowania rozdzielnego.
Jak kupić broń czarnoprochową?
Okazuje się, że jest to bardzo proste. Najpierw należy samemu zdecydować jaki typ broni nas najbardziej interesuje. Na rynku znajduje się bardzo dużo modeli do wyboru: od pistoletów i karabinów podobnych to tych, z których korzystał filmowy pirat Jack Sparrow, przez długie strzelby, aż po rewolwery rodem z amerykańskich westernów!
Kolejnym krokiem będzie udanie się zaufanego sklepu z militariami, sklepu strzeleckiego lub wybranie swojej broni w sklepie online. Przy finalizacji zakupu niezbędne okaże się pokazanie sprzedawcy dowodu osobistego, aby potwierdzić swoją pełnoletność.
Czy proch też jest łatwy do nabycia?
W celu zakupu prochu niezbędne jest wyrobienie Europejskiej Karty Broni, poświadczającej, że jest się posiadaczem danego modelu broni czarnoprochowej. Sprzedawcy w sklepach z bronią nie mogą bowiem sprzedawać prochu osobom jej nieposiadającym. Wyrobienie karty to jednak czysta formalność, nie wymaga się przy tym wykonywania testów psychologicznych ani innych badań, jak to jest w przypadku ubiegania się o pozwolenie na broń.
Jakie akcesoria do broni czarnoprochowej są potrzebne?
Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze strzelaniem, mogą nie zdawać sobie sprawy, że broń czarnoprochowa wymaga kilku akcesoriów. Poza samą bronią i prochem już na początku trzeba się zaopatrzyć w odpowiedniego rozmiaru kapiszony, kule o odpowiedniej średnicy, przybitki, smar, klucz do kominków, a także prochownicę, która pozwala na naważanie właściwej ilości prochu.