Kupno najnowszego smartfona to zazwyczaj spory wydatek, na który porywamy się zbyt często. Gdy już się na niego zdecydujemy, staramy się dbać o nasz zakup najlepiej, jak potrafimy, by służył nam jak najdłużej. Nierzadko decydujemy się nie tylko na ochronne etui i montaż szkła hartowanego, ale również na ubezpieczenie smartfona. Czy warto zapewniać ochronę telefonowi? Co, jeśli zostanie on uszkodzony?
Ochrona dla telefonu – czy warto?
Z uwagi na niemałe koszty związane z zakupem nowego smartfona, zdecydowanie warto zadbać o to, by służył nam on przez długie lata. Fantazyjne i modne etui sprawiają, że ludzie chętnie zakładają je na swoje urządzenia. Podobnie jest w przypadku szkieł hartowanych, które nie wpływają w negatywny sposób na korzystanie z telefonu i jego działanie, a chronią ekran. Wyjątkowo potrzebną ochroną może być również ubezpieczenie smartfona, które jest coraz częściej wybieraną opcją. Jedną z ciekawych możliwości dostępnych na rynku jest również usługa, polegająca na naprawie urządzenia (np. do 1000 zł) jego naprawy i stanowiąca alternatywę dla standardowego ubezpieczenia smartfona.
Najczęstsze uszkodzenia smartfonów
Najczęstszym uszkodzeniem smartfona jest zbity ekran – niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu telefon nigdy nie wypadł z rąk. Zabezpieczeniem przed takimi wypadkami może być specjalna folia lub szkło hartowane. Niestety, jednak nawet one nie dają nam stuprocentowej pewności, że ekran po upadku pozostanie nienaruszony.
Niezależnie od tego, jakiego smartfona wybierzemy, będzie on narażony również na zarysowania. Warto więc nosić etui – ale do tego nie trzeba dziś nikogo namawiać. Wybór jest obecnie na tyle szeroki, że bez problemu dopasujemy je do swojego telefonu tak, żeby w jakiś sposób nas wyrażało. W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzajów etui (bumpery, pokrowce, futerały, kabury czy opaski na ramię), dlatego każdy znajdzie coś, co najlepiej dopasuje się do jego stylu.
Na nasze smartfony nie najlepiej działają również temperatury – zarówno te zbyt niskie, jak i nadmiernie wysokie. Najbezpieczniejszą temperaturą, w jakiej można trzymać telefony, jest ta oscylująca pomiędzy 15 a 25 stopni Celsjusza. Warto o tym pamiętać, by uniknąć problemów z działaniem sprzętu.
Ważnym aspektem jest także regularne i ostrożne czyszczenie smartfona. Najlepiej użyć do tego specjalnego sprayu do ekranów oraz ściereczki z mikrofibry. Na zanieczyszczenia wewnętrzne najlepsze będzie z kolei sprężone powietrze, które usunie z różnych zakamarków – na przykład z gniazdka – pyłki kurzu.
Dbanie o smartfona ma sens, ale…
Im bardziej dbamy o nasz telefon, tym większe szanse na to, że będzie nam on służył przez długie lata. Nie wszystkich uszkodzeń można jednak łatwo uniknąć – niektóre pojawiają się bowiem zupełnie niezależnie od nas. Wobec tego warto mieć w zanadrzu ochronę, która wspomoże nas, gdy stanie się coś nieprzewidzianego.