Dieta to nie tylko ograniczanie ilości spożywanych kalorii. Dieta to przyjrzenie się temu, co jemy, a czego powinniśmy unikać. W dobie łatwego dostępu do żywności wybór właściwego produktu może być trudny. Dlatego tak ważne jest, aby czytać etykiety na pakowanej żywności. Aby mieć pewność, że organizm otrzymuje składniki odżywcze, a nie szkodliwe substancje, należy uważnie czytać etykiety na tym, co jemy.

Ograniczaj cukier w jedzeniu i napojach

Cukier jest zwodniczy. Jest pierwszym smakiem, jakiego doświadcza człowiek i zostaje z nim na długie lata. Nic dziwnego, że często do niego wracamy, sięgając po czekoladę, ciasteczka i batoniki. Cukier jest dla nas dobry i dobrze jest mieć go trochę. Jednak zbyt wiele słodkich przekąsek może wyrządzić nieodwracalne szkody w naszym organizmie. Dotyczy to słodyczy i napojów gazowanych, a także napojów energetycznych i owocowych. Mimo że są to napoje owocowe, wiele z nich zawiera nawet do 45% cukru. Nie daj się zwieść opakowaniu. 0,5 litra soku pomarańczowego lub jabłkowego może zawierać 12-14 łyżeczek cukru. Taka ilość to zazwyczaj za mało, aby posłodzić wszystkie herbaty czy kawy w ciągu dnia. Pomyśl o tym, jak szybko wypijasz pół litra soku każdego dnia, czasem kilka razy dziennie. Teraz policz, ile cukru zjadłeś. Może on prowadzić do przybierania na wadze i pogorszenia nastroju. Słodzony napój nie zastąpi posiłku i nie zmniejszy głodu. Napoje te powinny być całkowicie wyeliminowane lub ograniczone do minimum. Najlepsza dla organizmu jest woda. Dotyczy to również wody z wszelkimi dodatkami, jak mięta, cytryna, świeży sok, ogórek, herbaty ziołowe i owocowe, czy świeży sok z cytryny. Stewia, miód, czy naturalny sok owocowy to opcje, jeśli nie jesteś w stanie zrezygnować ze słodzenia kawy czy herbaty.

Sprawdź również: Dieta pudełkowa – zalety i wady

Zdrowe przekąski

Możesz zaspokoić swój słodki ząb zdrowymi przekąskami, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Ponieważ łatwo nabrać się na slogany o zdrowych przekąskach, nie mówimy tu o niezdrowych przekąskach. Wszelkie batoniki granola, owsiane czy musli, a także batoniki musli i musli oraz jogurty 0% to pułapka. Wiadomo, że te batony nie są niskokaloryczne i bez cukru, ale zawierają mnóstwo słodkich dodatków. Płatki owsiane są świetnym dodatkiem do codziennej diety i mogą być stosowane samodzielnie, ale w połączeniu z cukrem tracą swoje walory. Takie przekąski są często postrzegane jako zdrowe, ale mogą prowadzić do przyrostu tkanki tłuszczowej. Zamiast sięgać po takie przekąski, lepiej sięgnąć po coś zdrowszego: świeże owoce, pieczone owoce z odrobiną cynamonu, np. Ciemna czekolada (2 kostki dziennie są dobre dla organizmu), owoce, warzywa lub koktajle owocowo-warzywne. Warzywa, szczególnie te słodsze, mogą zaspokoić ochotę na słodycze. Można też jeść marchewkę, buraki i dynię. Można je stosować w sałatkach, jako zamiennik ciężkich posiłków lub na śniadanie. Dostarczają one cennych dla organizmu witamin i minerałów.

Zmień tłuszcze, które spożywasz

Wiele osób obawia się tłuszczów i żyje w przekonaniu, że spożywanie nawet niewielkich ilości może prowadzić do przybierania na wadze i gromadzenia się tłuszczu. Są tłuszcze i są tłuszcze. Niektóre produkty zawierają niezdrowe, ale również korzystne tłuszcze, które powinny być częścią Twojej codziennej diety. Ważne jest również, aby pamiętać, że wykluczenie tłuszczu z diety może mieć szkodliwy wpływ na organizm. Blokuje naturalne procesy zachodzące w organizmie i osłabia całe ciało. Po latach badań stwierdzono, że najkorzystniejsze są kwasy tłuszczowe omega-3 i 6. Te kwasy tłuszczowe można znaleźć w wielu produktach spożywczych, w tym w awokado, rybach morskich i oleju rzepakowym. Produkty te nie są niskokaloryczne, ale mają też wiele wartości. Oliwa z oliwek może być używana do sałatek, a z awokado można zrobić pyszną pastę do kanapek. Ponieważ ich trawienie trwa dłużej, zapewniają dłuższe uczucie zadowolenia. Taką samą ilość olejów omega-3 można znaleźć w nasionach i orzechach. Tłuszcze te można dodawać do zup i sałatek lub spożywać jako podwieczorek. Nie należy jednak przekraczać 1/2 szklanki dziennie. Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są nasiona słonecznika i dyni, sezam, orzechy włoskie i siemię lniane. Duża ilość pokarmów bogatych w kwasy omega-3 w diecie może pomóc uniknąć przeziębień, stanów zapalnych, a nawet zatrzymać otyłość brzuszną.

Stop Fast foodom

Ważne jest, aby zastosować tę teorię w praktyce. Podczas gdy okazjonalne jedzenie kebabów, hamburgerów i pizzy jest w porządku, jedzenie zbyt wielu z tych produktów lub zbyt dużo to przepis na katastrofę. Fast foody są tak samo jak alkohol pozbawione składników odżywczych. Oba mogą prowadzić do otyłości, utraty witamin i minerałów, a także do gromadzenia się tłuszczów w żyłach. Może to prowadzić do zatorów żylnych i otyłości brzusznej.

Warzywa w codziennym planie posiłków

Istnieje bardzo niewiele warzyw, których powinieneś unikać. Większość warzyw jest odrzucana ze względu na indywidualne cechy organizmu lub alergie. Dietetycy zalecają, aby nie ograniczać warzyw ze względu na bogactwo witamin, minerałów i innych składników odżywczych, których dostarczają. Warzywa są niskokaloryczne, zawierają dużo witamin, minerałów i wody. Warzywa są bardzo sycące i dają dłuższe uczucie sytości, zwłaszcza jeśli zawierają dużą ilość błonnika pokarmowego. Warzywa pomagają ograniczyć napady głodu, które często wynikają z niedoboru niezbędnych składników odżywczych lub mineralnych. Warzywa, zwłaszcza zielone, są bogate w błonnik. Pomaga on w usuwaniu nadmiaru wody, oczyszczaniu organizmu, a także reguluje wypróżnienia i daje długie uczucie sytości. Warzywa są bogate w witaminę C, która spowalnia procesy starzenia i wzmacnia żyły. Obniżają również poziom kortyzolu, który jest odpowiedzialny za stres.