W ramach naszego portalu niejednokrotnie opisujemy specyfikę maszyn i urządzeń, które to pozwalają na bezproblemowe oraz wysoce skuteczne przeprowadzanie procedur tak pakowania wstępnego (tak zwanego primary packaging) jak i uzupełniającego (noszącego w branży nazwę secondary packaging).

Jednakże w dniu dzisiejszym pragniemy odpowiedzieć na pytanie, które do tej pory wielu z naszych czytelników frapowało, a mianowicie – jak rozumieć należy anglojęzyczny termin „flowpack” oraz jakie znacznie odgrywa on w szeroko pojętym procesie pakowania? Sprawdźmy to!

W telegraficznym skrócie powiedzieć można, że poprzez „flowpack” należy rozumieć specjalistyczny, wysoce zaawansowany system pozwalający na osiąganie wymiernych, powtarzalnych wyników podczas pakowania produktów w folię lub też materiał pochodny. Warto wiedzieć, że w zależności od typu urządzenia na jakie właściciel danego zakładu przetwórczego bądź też produkcyjnego się zdecyduje, folia podawana może być od dołu lub też od góry. Z analiz ekspertów wynika, iż urządzenia typu flowpack szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku pakowania seryjnego bądź też hurtowego, gdzie konieczne jest pokrycie warstwą zabezpieczającą dużej ilości wyrobów w relatywnie krótkim czasie. Na korzyść tego typu maszyn przemawia również bardzo intuicyjna obsługa, minimalne wymogi w kwestii konserwacji, jak również precyzyjne działanie, co też przyczyniło się do popularyzacji bohaterów naszego dzisiejszego wpisu w rodzimych przedsiębiorstwach. Jeszcze do niedawno stanowiły one wyłącznie interesujący dodatek do linii produkcyjnych oraz swoistą nowinkę technologiczną, obecnie natomiast są one nieodłącznym elementem procesu produkcyjnego, zapewniając szybkie i bezpieczne pakowanie przy zaangażowaniu w jedynie minimalnym stopniu rąk ludzkich. Co ważne, maszyny typu flowpack stosowane mogą być do pakowania wszelkiej maści produktów, w tym wyrobów żywnościowych oraz przemysłowych. Ich wysoka uniwersalność oraz możliwość niemalże stuprocentowego dostosowania parametrów pakowania do potrzeb użytkownika sprawia, że coraz to nowe zakłady decydują się na zaopatrzenie się w nie i użytkowanie ich podczas wielogodzinnych cykli pakowania.

Wbrew pozorom, pakowanie takie nie musi wcale mieć wyłącznie charakteru utylitarnego – producenci prześcigają się bowiem w pomysłach na pakowanie swoich wyrobów w sposób na tyle atrakcyjny i przyciągający oko konsumenta, aby w znacznym stopniu zwiększyć prawdopodobieństwo, iż po trafieniu na półki sklepowe klient sięgnie właśnie po nie, nie natomiast po wyroby oferowane przez konkurencję. Można więc powiedzieć, że w obecnym przemyśle maszyny typu flowpack pełnią rolę nie tylko użytkową, ale i poprawiają walory estetyczne wyrobów lub półproduktów, które to mają zostać pokryte warstwą folii bądź też materiału pakującego o zbliżonych do niej właściwościach. Mamy nadzieję, że coraz większa liczba rodzimych przedsiębiorców zacznie łaskawym okiem spoglądać na maszyny typu flowpack, które to są w stanie wznieść proces pakowania na zupełnie nowy poziom