Wiskoza jest lekka i przewiewna, świetnie odprowadza wilgoć i pozwala skórze oddychać. Choć zalicza się ją do włókien sztucznych, ma wiele cech, którymi wyróżnia się m.in. bawełna i len. Sprawdź, co możesz uszyć z wiskozy.
Dzięki uniwersalności wiskozy jej popularność stale rośnie zarówno wśród konsumentów, jak i producentów odzieży. Ubrania wykonane w 100% z wiskozy mają gładką powierzchnię, są wyjątkowo delikatne i wprost idealne na upały. Z drugiej strony, tkaniny wykonane z innych włókien i jedynie z domieszką wiskozy mogą być wykorzystane nawet do szycia ciepłych swetrów na zimę. Poznaj inne właściwości tego materiału.
Jak powstaje wiskoza?
Wiskoza to włókno sztuczne, wytwarzane z celulozy, którą pozyskuje się z drzew liściastych i iglastych. Podobnie jak bawełna, len czy jedwab, powstaje z włókien pochodzenia naturalnego, jednak technologiczny proces produkcji tkaniny jest zbliżony do procesu produkcji włókien syntetycznych, takich jak np. poliester. W zależności od zastosowanych procesów obróbki włókien wiskoza może zyskać odmienne właściwości. Może przypominać zarówno materiały naturalne, jak i sztuczne. Oznacza to, że tkaniny wiskozowe potrafią być miękkie jak bawełna, puszyste jak wełna, a nawet śliskie jak prawdziwy jedwab.
Właściwości wiskozy – zalety i wady materiału
Wiskoza przybiera wiele postaci, jednak można wyróżnić co najmniej kilka jej stałych cech, które są niezależne od procesu produkcyjnego tkaniny.
- Wiskoza jest materiałem przyjemnym dla skóry. Jest delikatna, przewiewna i higieniczna, co sprawia, że jej właściwości są zbliżone do właściwości włókien naturalnych.
- Wiskoza ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że dobrze chłonie oraz odprowadza wilgoć i pot.
- Tkaniny wiskozowe są stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Z tego też powodu chętnie wykorzystują je w produkcji zarówno duże, jak i małe firmy odzieżowe.
- Wiskoza nie uczula i nie powoduje alergii, ale mimo to nie jest w 100% bezpieczna dla alergików ze względu na to, że łatwo przyciąga kurz i nawet niewielka ilość wilgoci może spowodować pleśnienie tkaniny.
- Ubrania wykonane z wiskozy łatwo się elektryzują.
- Tkanina wiskozowa jest wrażliwa na wysokie temperatury prania i prasowania. Nieodpowiednia pielęgnacja szybko doprowadzi do jej zniszczenia, kurczenia się oraz blaknięcia.
Co można uszyć z wiskozy?
Tkanina wiskozowa idealnie nadaje się do szycia lekkich i przewiewnych ubrań. Można uszyć z niej sukienki, koszule, spódnice czy nawet cienkie spodnie. Należy jednak pamiętać, że wiskoza nie jest materiałem, który dobrze trzyma formę, dlatego nadaje się przede wszystkim na proste, klasyczne, „lejące się” i opływające sylwetkę fasony.
Żeby wykonana z wiskozy odzież dłużej zachowała swój kolor i kształt, konieczna jest jej prawidłowa pielęgnacja. Zaleca się pranie jej w niskich temperaturach – ręczne lub w pralce w trybie przeznaczonym do tkanin delikatnych. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również oddanie wiskozowych ubrań do pralni chemicznej.