Podawać kotu mleko czy nie? To odwieczny problem właścicieli tych futerkowych czworonogów. Jedni uważają, że mleko dostarcza zwierzakowi wielu, potrzebnych mu do prawidłowego rozwoju składników. Inni uważają, że mleko ze sklepu to samo zło, a w prawidłowej diecie powinna znaleźć się tylko i wyłącznie mokra karma dla kota i czysta woda. Jaka jest prawda?
Mleko zdrowe dla kota? To mit!
Koty spożywają mleko tylko na jednym etapie swojego życia. Jako małe kocięta piją mleko matki. Wtedy jest ono im bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju. Zawiera bowiem wiele składników odżywczych – w tym podstawowy budulec kości. Należy jednak podkreślić, że mleko kociej matki ma zupełnie inny skład niż to, które możemy kupić w pierwszym, lepszym sklepie. Poza tym już po kilku tygodniach życia maluch powinien przejść na normalną dietę. Wtedy potrzebna mu jest mokra karma dla kota i czysta, regularnie wymieniana woda. Niektórzy porównują mleko w kociej diecie do lodów w ludzkiej diecie. To zatem produkt totalnie zbędny, który może przynieść więcej szkody niż pożytku. Kot jednak sięgnie po mleko, ponieważ będzie dla niego smaczne.
Co zatem powinien pić i jeść kot?
O mleku należy zatem zapomnieć i kategorycznie wykreślić je z listy zakupów. Bazą kociej diety powinno być natomiast mięso. To prawdziwe źródło energii i składników, niezbędnych kotu do życia. Kot posiada nawet unikalną umiejętność. W jego organizmie zachodzi bowiem proces glukoneogenezy. To znaczy, że zwierzę to potrafi wytworzyć sobie potrzebną glukozę z białek, pochodzących z mięsa swoich ofiar. Oczywiście żyjąc w domu kot nie ma zbyt wielu okazji do polowania. Wówczas o dostarczenie potrzebnych mu składników odżywczych dba specjalna, mokra karma dla kota. Wysokiej jakości jedzenie składa się ze starannie wyselekcjonowanych gatunków mięsa, ryb, owoców morza, a także z podrobów. W puszce karmy powinniśmy znaleźć co najmniej 60 procent mięsnych i rybnych składników.
Gdzie kupić dobrą karmę dla kota?
Zarówno mokra karma dla kota, jak i sucha karma dla kota, dostępna jest w specjalistycznych sklepach zoologicznych oraz u samych producentów. Można ją kupić zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet z wygodną dostawą pod same drzwi. Nie warto kupować karmy z popularnych marketów. Najczęściej dostępne tam jedzenie jest co prawda tanie, ale i mało wartościowe dla zwierzaka. Tego typu karmy posiadają bowiem najczęściej nie więcej niż 10 procent mięsa, a raczej odpadów, pochodzących z procesu mielenia, czyli skóry, chrząstek i tak dalej.