Kinesiotaping to metoda popularna głównie wśród zawodowych sportowców. Podczas meczów często dostrzega się, że jakiś zawodnik ma na nodze lub na ręce specjalne kolorowe taśmy. Służą one ochronie i regeneracji mięśni. Ale czy takie samo podejście można zastosować w przypadku rehabilitacji dzieci i niemowląt? Jakie korzyści najmłodsi mogą czerpać z kinesiotapingu?
Czym jest kinesiotaping?
Kinesiotaping to metoda polegająca na oklejaniu wybranych obszarów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Została opracowana i opatentowana przez japońskiego fizjoterapeuutę Kenzo Kase w latach 70. XX wieku i od tego czasu po dziś dzień cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. W Polsce stosowana mniej więcej od 2004 roku. Technika ta bazuje na kinezjologii i zdolnościach organizmu do samoleczenia.
Idealna fizjoterapia dla najmłodszych?
Pediatrzy są zgodni – nie ma ograniczeń wiekowych co do kinesiotapingu, a taśmy można spokojnie naklejać nawet niemowlętom. Ważne jest jednak to, by były one delikatne dla skóry i hipoalergiczne. Taką pewność dają oryginalne japońskie produkty K-Active Tape, opatrzone certyfikatem medycznym.
Kinesiotaping coraz częściej staje się terapią uzupełniającą w leczeniu pediatrycznym, ortopedycznym i w fizjoterapii najmłodszych pacjentów. Aplikowanie wspomnianych elementów elastycznych daje świetne rezultaty choćby w przypadku:
- leczenia kręczu szyi,
- zaburzeń ustawienia stępu stopy,
- leczenia choroby Scheuermanna,
- redukowania zaburzeń osi kręgosłupa,
- korygowania wad postawy (m.in. skoliozy).
Taśmy, wspomagając działanie mięśni, podnoszą efektywność tradycyjnych ćwiczeń korekcyjnych. Nigdy nie mogą być więc traktowane jako odrębna, zastępcza terapia.
Korzyści z wykorzystania metody u dzieci i niemowląt
Istnieje wiele korzyści z zastosowania kinesiotapingu u dzieci i niemowląt. Przede wszystkim, dochodzi do zredukowania dolegliwości bólowych w tych obszarach ciała, które mają zmiany chorobowe.
Najmłodsi pacjenci często nie rozumieją celu ćwiczeń rehabilitacyjnych wdrażanych podczas terapii. Dlatego wspomniane taśmy mogą stanowić alternatywne leczenie u najmłodszych z urazami ortopedycznymi różnego typu.
Ponadto taśmy do kinesiotapingu skutecznie aktywizują mięśnie słabe i hamują te nadaktywne. Prowadzi do załagodzenia zaburzeń nerwowo-mięśniowych – przekonuje przedstawiciel sklepu Fizjomix.
Jak wdrażać kinesiotaping na co dzień?
Przed przyklejeniem taśmy bezpośrednio na skórę trzeba ją odpowiednio przygotować. Najlepiej umyć ją wodą z mydłem i osuszyć. Taśmy do kinesiotapingu można stosować w różnych momentach dnia. Sprawdzą się zarówno podczas zabaw na macie, jak i podczas kąpieli.