Preparaty probiotyczne wykazują właściwości wspomagające utrzymanie prawidłowego stanu mikroflory jelit. Jest to bardzo ważne, gdyż odpowiednio zróżnicowana mikroflora jest w stanie złagodzić stany zapalne toczące się w organizmie, uspokoić występujące choroby, poprawić samopoczucie i komfort psychiczny. Co za tym idzie, kiedy zapadamy na daną chorobę i leczymy ją doraźnymi lekami farmakologicznymi, ale nie dbamy jednocześnie o stan organizmu, leczenie przebiega znacznie dłużej i jest trudniejsze. Każdy zna powiedzenie “lepiej zapobiegać niż leczyć” i jest w nim dużo prawdy. Utrzymując harmonię oraz dławiąc nieprawidłowości w zarodku, zyskujemy większą kontrolę nad swoim zdrowiem. A czy można zapobiec grzybicy? Poniżej przedstawiamy kilka słów na ten temat.
Grzybice
Różnego rodzaju grzybice – a szczególnie te związane z układem pokarmowym, są bardzo uciążliwe i często trudne do wyleczenia. Lubią nawracać, dokuczać jeszcze bardziej, utrudniać codzienne funkcjonowanie. Grzybice układu pokarmowego często powodują nieprzyjemne dolegliwości, takie jak wymioty, biegunka, gorączka, bóle brzucha, a nawet krew w stolcu. Jeśli chora osoba nie jest leczona prawidłowo, nie eliminuje do końca z organizmu dobrych warunków do rozwoju tych patologicznych organizmów i mają one możliwości, aby rozwinąć się ponownie. Wykazano, że profilaktyczne przyjmowanie probiotyków ma duży wpływ na zmniejszenie częstotliwości występowania wszelkiego rodzaju zakażeń grzybiczych. Im więcej czasu minie od ostatniego zakażenia i tym samym im dłużej będziemy przyjmować preparaty probiotyczne profilaktycznie, wtedy nasz organizm będzie lepiej przygotowany na walkę z ewentualnym zakażeniem. Różnica będzie jednak ogromna, gdyż wzmocniony szybkiej upora się z infekcją niż osłabiony zarówno lekami, jak i walką z poprzednią infekcją. Grzybicy nie należy się bać – jest to przeciwnik łatwy do wyeliminowania, jeśli zastosujemy odpowiednie leczenie i będziemy pamiętać o profilaktyce. Szczególnie polecanym produktem w zapobieganiu grzybicy układu pokarmowego jest Mycobiotic, który skutecznie redukuje toksyny wytwarzane przez mikroorganizmy oraz wspiera procesy ograniczające namnażanie się patogennych bakterii.
Profilaktyka w leczeniu innych chorób
Jeśli profilaktyczne zażywanie probiotyków może zapobiec wystąpieniu grzybicy, czy ma również znaczenie w przypadku innych chorób? Okazuje się, że tak, choć uczciwie trzeba przyznać, że zdania ekspertów w tej kwestii są podzielone. Jedni twierdzą, że nie ma sensu przyjmować probiotyków jeśli jesteśmy całkowicie zdrowi i w naszym organizmie wszystko pracuje prawidłowo. Z drugiej strony, osobom zdrowym często poleca się przerywaną metodą zażywania probiotyków, czyli np. stosowanie ich przez 20 dni, a potem zrobienie 10 dni przerwy. W ten sposób organizm przez jakiś czas “odpoczywa”, funkcjonuje zgodnie ze swoimi naturalnymi procesami, a po tym czasie znów jest wspierany przez probiotyki. Zawsze jednak musimy pamiętać o szczepozależności probiotyków i dopasowywać przyjmowane preparaty do tego działania, na którym nam najbardziej zależy. Nie pomogą nam bowiem preparaty eliminujące problemy skórne, jeśli borykamy się z obniżonym nastrojem w wyniku przewlekłego stresu. Jednak jeśli dopasujemy dane produkty “do siebie”, wtedy wzmocnimy organizm na tyle, że w razie infekcji patogennymi bakteriami ma on dużo siły do walki, a jednocześnie po ustaniu zakażenia nie jest osłabiony. I na ten właśnie punkt wskazuje najwięcej zwolenników profilaktycznego zażywania probiotyków.