Rak odbytu zalicza się do nowotworów układu pokarmowego i najczęściej dotyka osób starszych, po 60 roku życia. Na rozwój tej choroby wpływa wiele czynników, a przez długi czas może ona nie dawać żadnych zauważalnych objawów lub jest mylona z hemoroidami. Raka odbytu można wyleczyć, ale zależy to o stopnia zaawansowania nowotworu.

Rak odbytu – objawy

Rak odbytu może się rozwinąć z różnych powodów, ale główne czynniki ryzyka to:

– infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego

– brodawki narządów płciowych

– rak lub dysplazja szyjki macicy

– choroba Bowdena

– infekcja HIV

– przewlekła immunosupresja

– choroba przenoszona drogą płciową

– stosunki analne

– liczni partnerzy seksualni

Objawy raka odbytu to między innymi krew w stolcu, wyczuwalny guz w okolicach odbytu, ból w dole brzucha, utrata masy ciała i brak apetytu, wysoka temperatura, częste wzdęcia, istotne zmiany w wypróżnianiu. Nie wszystkie te objawy świadczą od razu o chorobie nowotworowej, dlatego niezbędne jest wykonanie szczegółowych badań. Konsultacje w zakresie raka odbytu można wykonać np. w poradni onkologicznej Onkolmed.

Jakie są rokowania dla pacjentów z rakiem odbytu?

Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, przy raku odbytu sukces w leczeniu zależy od momentu rozpoznania choroby. Jeśli rak zostanie wykryty wcześnie, w I lub II stadium rozwoju choroby, okres 5 lat od diagnozy przeżywa blisko 82 procent pacjentów. Jeśli chodzi o raka odbytu w III stopniu zaawansowania, czyli z przerzutami do węzłów chłonnych, odsetek pacjentów, którzy przeżyli 5 lat od diagnozy, spada do około 66 procent. Najgorsze rokowania są dla osób z rakiem w IV stopniu zaawansowania, kiedy diagnozuje się przerzuty do węzłów chłonnych i narządów odległych – na przeżycie 5 lat szanse ma około 34 procent pacjentów.

Leczenia raka płaskonabłonkowego kanału odbytu polega na wdrożeniu chemioterapii i radioterapii. Osobom, u których leczenie zachowawcze wykazuje ograniczoną skuteczność, zaleca się operację. Wycięcie guza w całości stosuje się u pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym brzegu odbytu tylko jeśli guz nie dociera do zwieracza odbytu – przy guzie większych rozmiarów oraz gdy guz niszczy zwieracz, rekomendowane jest leczenie zachowawcze z chemio- i radioterapią. Jeśli takie leczenie nie przynosi poprawy, konieczna może być amputacja brzuszno-kroczowa odbytnicy sposobem Milesa, czyli wycięcie odbytu i odbytnicy wraz z wytworzeniem stałej przetoki jelitowej na brzuchu.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/88026,rak-odbytu-wczesne-objawy-rozpoznanie-i-leczenie

http://onkologia.zalecenia.med.pl/pdf/zalecenia_PTOK_tom1_04_2_Rak_odbytnicy_20201113.pdf