Wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie, czy potrzebuje indywidualnej sesji z trenerem, czy też nie. Postanowiliśmy rozważyć wady i zalety treningu personalnego pod okiem doświadczonego trenera.

Zalety treningu personalnego

  1. Trener wie, jak pomóc Ci w osiągnięciu celu. Kiedy chcesz stać się posiadaczem smukłego brzucha, pojawia się pytanie: od czego zacząć? Iść pobiegać? Zdobyć członkostwo w klubie zdrowia? Przejść na dietę? Można, oczywiście, zapytać znajomych lub szukać literatury online, ale łatwiej jest zwrócić się do profesjonalisty. Trener nie tylko odpowie na pytanie, ale także ułoży dla Ciebie program, który uwzględni Twoje możliwości fizyczne i cele.
  • Pod okiem trenera nie zrobisz nic głupiego. Często po wykupieniu abonamentu na siłownię lub miejsca na bieganie, początkujący zaczynają trenować codziennie, cały czas zwiększając obciążenie. Może to prowadzić do kontuzji i przetrenowania, a w konsekwencji do niechęci do ćwiczeń w przyszłości. Trener zaplanuje obciążenie tak, abyś miał czas na regenerację, a jednocześnie będzie pilnował, abyś wykonywał ćwiczenia poprawnie, bo technika jest podstawowym elementem bezpieczeństwa, a zapewnienie bezpieczeństwa treningu jest pierwszym zadaniem trenera.
  • Zaoszczędzisz czas i nerwy. Można spędzić długi czas na samodzielnym szukaniu drogi, albo zaufać nawigatorowi. W ten sam sposób praca z coachem doprowadzi Cię do rezultatu znacznie szybciej i z mniejszym ryzykiem dla Twojego zdrowia fizycznego i emocjonalnego.
  • Staniesz się mniej skłonny do opuszczania treningów. Bardzo łatwo jest opuścić zajęcia, wybierając spędzanie czasu z przyjaciółmi, kiedy jest się winnym coś tylko sobie. Kiedy jesteś odpowiedzialny przed trenerem, jest to o wiele trudniejsze. W rezultacie będziesz trenował bardziej systematycznie i efektywnie.
  • Trening będzie bardziej interesujący. Nasz mózg męczy się przy monotonii, dlatego jeśli znasz tylko kilka ćwiczeń na podnoszenie ciężarów i nie chcesz się nimi znudzić, wybierz się do trenera. Jego zadaniem jest dopilnowanie, abyś otrzymał inny ładunek. Jednego dnia będzie to intensywne, następnego bardziej zrelaksowane.
  • Trener pomoże Ci zintegrować trening z Twoim normalnym życiem. Paradoksalnie może się to wydawać, ale to prawda: trener ma własne doświadczenia, a także wiele przykładów kolegów i uczniów, i omawiając Twój codzienny reżim, na pewno znajdzie interwał, w którym zmieści się trening. Podpowie Ci jak zmienić logistykę lub połączyć trening z czymś innym. I będziesz w stanie trenować jeszcze więcej.
  • Trener zwiększy Twoją motywację, i to nie poprzez stanie obok kija. Osoba z wiedzą i doświadczeniem może ocenić Twoją formę, Twoje mocne strony i dynamikę postępów i na podstawie tych danych wytłumaczyć Ci, że stać Cię na więcej. A już sam widok tego, jak dumny jest z Ciebie trener, sprawi, że będziesz pracować jeszcze ciężej.

A co z wadami tego rozwiązania? Sprawdźmy!

  1. Musisz zapłacić trenerowi. A dobremu trenerowi trzeba więcej płacić. To może być cios dla budżetu, ale trener jest kimś, komu powierzasz swoje zdrowie, więc wydatek jest uzasadniony. Sprawdź jednak, czy koszt sesji jeden na jeden jest rzeczywiście współmierny do kwalifikacji coacha, czy też wysoka opłata jest tylko sposobem na przyciągnięcie uwagi klientów.
  • Każda opuszczona sesja treningowa to stracone pieniądze. Najczęściej trener pracuje na zasadzie przedpłaty. Niestety, nikt nie zwróci Ci pieniędzy za opuszczone szkolenie (i pozostanie to na Twoim sumieniu). To oczywiście może być dla Ciebie frustrujące. Z drugiej strony, jest też druga strona medalu: możesz spróbować rzadziej opuszczać płatny trening. Przynajmniej wtedy, gdy nie ma ku temu naprawdę dobrego powodu.
  • Będziesz musiał podporządkować się harmonogramowi. Kiedy już będziesz miał trenera, nie tylko będziesz musiał chodzić na treningi, ale będziesz musiał zdawać raporty: powiedzieć im, czy wykonałeś trening, czy nie, czy poszło Ci dobrze, czy nie, a może nawet prowadzić dziennik treningowy. Będziesz musiał znaleźć czas na trening, nawet jeśli będziesz musiał wstać o 5 rano lub przegapić spotkanie z przyjaciółmi, aby to zrobić. Ogólnie rzecz biorąc, brak swobody działania. Czy jesteś na to gotowy? I czy wynik jest tego wart? Decyzja należy do Ciebie.
  • To będzie dla ciebie trudne. Z kimś w pobliżu, kto będzie cię uważnie obserwował, będziesz musiał ciężko pracować. Ogólnie rzecz biorąc, przygotuj się na to, że będziesz się pocić podczas każdej sesji. I tak, nie możesz też unikać rozciągania po treningu.
  • Coś trzeba będzie poświęcić. Trener przekaże zalecenia nie tylko dotyczące treningu (którego oczywiście lepiej nie pomijać), ale także odnoszące się do innych dziedzin życia, takich jak dieta i żywienie. Wieczorne spotkania z przyjaciółmi, nocne oglądanie telenowel, słodycze i alkohol (przy okazji przeczytaj, jak wytłumaczyć znajomym, że już nie pijesz alkoholu) mogą być w grupie ryzyka.
  • Nie każdy trener jest profesjonalistą. Znalezienie odpowiedniego trenera może być trudne: musi on posiadać odpowiednią wiedzę, doświadczenie, być uważny i zainteresowany Twoim sukcesem. Poszukiwania trenera powinny być traktowane poważnie. Jeśli nie wiesz, jak rozpoznać złego trenera, przeczytaj ten tekst.
  • Nawet dobry trener może nie być dla Ciebie odpowiedni. Relacja trener-uczeń opiera się na komunikacji. I niestety, nawet z wykwalifikowanym specjalistą możecie nie być w stanie zrozumieć siebie nawzajem. To się zdarza, ale nie jest to powód do rezygnacji!