Malowniczy region Podhala to nie tylko świeże powietrze i rozciągające się dookoła wysokie szczyty Tatr. To także przepiękny folklor i kultura ludowa tworzona i podtrzymywana przez tutejszych mieszkańców. To również jedną z najlepiej zachowanych i wciąż żywych polskich tradycji. Czym zatem charakteryzuje się podhalański folklor i co wyróżnia go spośród innych kultur ludowych kraju? O tym poniżej.

Polski unikat „spod samiuśkich Tater”

Podhale stanowi niewątpliwie jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Polski. Zielone pastwiska, nagie szczyty gór oraz możliwość obcowanie z dziką przyrodą – wszystko to składa się na walory turystyczne miejscowości położonych u podnóży najwyższych polskich szczytów. Dodatkowym czynnikiem przyciągającym rzesze odwiedzających co roku jest bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa, oferująca szereg atrakcji i możliwości spędzania wolnego czasu.

Turyści wybierają Podhale jako cel podróży nie tylko ze względu na malownicze położenie. Przyjeżdżają tutaj także, aby zapoznać się z bogatą kulturą ludową i folklorem podhalańskich górali. Jakie jego cechy najbardziej przyciągają odwiedzających to miejsce o każdej porze roku? Oto kilka z nich:

  • gwara góralska, niespotykana w innych rejonach Polski,
  • kolorowe, często ręcznie robione stroje,
  • żywa muzyka i taniec góralski,
  • sztuka,
  • charakterystyczna i bogata w różnorodne potrawy kuchnia.

Choć gwara góralska niekiedy zanika w miejscach publicznych, to słysząc ją z ust prawdziwego górala, nie sposób pomylić ten akcent z innymi polskimi dialektami. Opiera się głównie na rodzimym słownictwie, do którego zalicza się słowa i zwroty, takie jak bryndzabacówkasiklawa czy wyzdajać.

Charakterystycznymi elementami stroju podhalańskich górali są kierpce, ciupaga oraz damskie korale. Cały ubiór jest dosyć bogato zdobiony kolorowym haftem i wzorami. Strój mężczyzn składa się z białej koszuli, kamizelki – często z owczej skóry i wąskich u dołu spodni. Kobiety zaś noszą szerokie spódnice do kolan, białe bluzki z haftem i gorset. Muzyka góralska jest dosyć żywa i skoczna, obecna na każdej ważnej uroczystości. Górale i góralki śpiewają wspólnie czystymi głosami przy akompaniamencie skrzypiec i basów. Kuchnia góralska to przede wszystkim dosyć tłuste i syte potrawy, na które składają się znane na całym świecie oscypki, bryndza czy kwaśnica.

Idealne miejsce wypoczynku o każdej porze roku

Ciekawość turystów co do folkloru podhalański go przyciąga w tę część Polski miliony odwiedzających o każdej porze roku. Turyści zjeżdżają się tłumami. Są zaciekawieni nie tylko pięknym krajobrazem, ale często wypytują także tutejszych mieszkańców o ich kulturę i zwyczaje ludowe. – informuje właściciel Ośrodka Wypoczynkowego Borowy Dwór – Józef Pańszczyk.

Dodatkowym atutem, który przyciąga odwiedzających jest bogato rozwinięta baza noclegowa z wieloma udogodnieniami zarówno dla turystów indywidualnych, grup zorganizowanych, jak i całych rodzin.