Obróbka skrawaniem to proces, w wyniku którego można nadać materiałom dowolne kształty, dzięki ścinaniu odpowiedniej ilości warstw. Jest to taki rodzaj obróbki ubytkowej, podczas którego narzędzie tnące dokładnie usuwa nadmiar materiału zgodnie z wcześniejszym planem. Z pomocą tej metody powstają zarówno duże konstrukcje, jak i drobne elementy, wchodzące w skład podzespołów licznych maszyn. Aby charakteryzowały się najwyższą jakością i zapewniały bezawaryjne działanie urządzeń, muszą być pozbawione wszelkich niedoskonałości. Narzędziem, które na to pozwala jest gratownik. Dowiedz się, na czym polega jego działanie.

Gratowanie to proces polegający na usuwaniu resztek materiału nazywanych gratami, które mogą być pozostałościami po obróbce skrawaniem. Ich ostra i chropowata struktura mogłaby negatywnie wpłynąć na właściwości obrabianego elementu, dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby stępić ostre krawędzie, poprawiając tym samym zarówno jakość, jak i estetykę elementu wykonanego z metalu lub tworzyw sztucznych konstrukcyjnych. Jest to szczególnie istotne w branżach, które wymagają najwyższej precyzji, jak chociażby motoryzacja, lotnictwo, czy medycyna. 

Gratownik to narzędzie skrawające składające się z rękojeści ułatwiającej manewrowanie urządzeniem oraz wymiennych ostrzy. Ich rodzaj należy dostosować do obrabianego materiału. Aby pozbyć się ostrych krawędzi powstałych na skutek wiercenia, frezowania lub toczenia, obrabiany element należy poddać obróbce wykańczającej z użyciem gratownika. Choć w najbardziej znanej i podstawowej wersji jest to narzędzie ręczne, coraz częściej można się także spotkać z gratownikami wchodzącymi w skład maszyn CNC, dzięki czemu można osiągnąć znacznie wyższy stopień precyzji. O to, dlaczego tak się dzieje, zapytaliśmy przedstawiciela firmy zajmującej się obróbką skrawaniem.

CNC to nowoczesna technologia obróbki, która zapewnia największą precyzję, ponieważ oparta jest na działaniu maszyn sterowanych numerycznie. Mikrokomputer będący ich najważniejszym elementem, steruje wszystkimi procesami, w wyniku czego można dokładnie zaplanować kształt, rozmiar, jak i strukturę obrabianego materiału. Rolą człowieka jest jedynie nadzór nad maszyną i wprowadzanie odpowiednich parametrów. Jest to rewolucyjne rozwiązanie w stosunku do technologii tradycyjnej, ponieważ można dzięki niemu osiągnąć precyzję i dużą powtarzalność tworzonych elementów. Dzięki zastosowaniu gratowników CNC, wyprodukowane części wchodzące w skład licznych maszyn i urządzeń charakteryzują się najwyższą jakością, twierdzi pracownik firmy Cmplast.

Podsumowując, gratownik to narzędzie do obróbki wykańczającej, dzięki któremu elementy poddane wcześniej obróbce skrawaniem można pozbawić ostrych resztek materiału. Wpływa to na jakość i estetykę detali, co z kolei przekłada się na sprawne działanie maszyn i urządzeń.