Temu, że koła dosłownie napędzają nasz każdy dzień, zaprzeczyć się nie da. Okrągłe części i koliste elementy to ważne części składowe wielu mechanizmów, wykorzystywanych przez przedmioty codziennego użytku. Kształt koła doczekał się bardzo wielu zastosowań, a ich liczba jedynie wzrastała z biegiem czasu i rozwojem myśli technicznej. Można zadziwiać się tym, co są w stanie wymyślić kolejni wynalazcy – ale jednocześnie wciąż przecież polegamy także na absolutnie podstawowym zastosowaniu kół. Niezmiennie są nam ogromną pomocą w przesuwaniu sprzętów i transportowaniu różnego rodzaju ładunków.

Koła też mają swoich pomocników

Koło toczące się pod podwoziem auta, kółko obracające się pod mobilnym stolikiem albo umożliwiające pracę kosiarki – one wszystkie potrzebują jeszcze pewnego wsparcia, żeby działać jak najsprawniej i zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Naga piasta, podczas obracania się, będzie wpadać w rezonans – a wstrząsy rzadko są mile widziane, zwłaszcza jeśli oczekuje się komfortowej podróży albo bezpiecznego przewiezienia delikatnych rzeczy. Poza tym, samo koło może mieć większe kłopoty z ruszeniem z miejsca – gdy jego tworzywo stawia zbyt duży opór. Kim więc są pomocnicy, którzy pomagają kółkom spełniać ich przeznaczenie? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie.

Bardziej tradycyjne rozwiązanie, które przyjęło się bardzo powszechnie, a w wielu sytuacjach zadomowiło się bardzo dobrze, to zastosowanie opon. Gumowa osłonka dla powierzchni tocznej, wypełniona sprężonym powietrzem, sprawdza się doskonale jako remedium na drgania powstające podczas jazdy, poza tym bardzo usprawnia proces ruszania z miejsca. Opony te nieodłączny atrybut kół wielu pojazdów, dużych i małych – bo także kółka do kosiarek wyposaża się w takie gumowe wykończenie.

Ale rzecz jasna, także do tej branży technicznej zajrzał postęp, który przyniósł ze sobą nowe pomysły i nowe tworzywa. Przeglądając asortyment dowolnego producenta, który sprzedaje koła, bardzo szybko można dotrzeć do modeli powlekanych poliuretanem. To zazwyczaj nieduże kółeczka, które spełniają się jako wykończenie domowych sprzętów czy wózków używanych do transportu towarów. Poliuretan to sztuczne tworzywo, które doskonale zastępuje gumową oponę, bo dla kół robi to samo, a nawet więcej. Sprawia, że poruszają się płynnie i sprawnie, mają dobrą przyczepność do podłoża, nie ślizgają się, a co więcej – że nic nie wytrąci ich z tej równowagi. Producenci, którzy zajmują się sporządzaniem poliuretanu, często oferują swoim klientom także regenerację kół, czyli odświeżanie tej powłoki, która zużyła się wskutek eksploatacji.