Pompy hydrauliczne to urządzenia, które wykorzystywane są do przenoszenia ciśnienia oleju. W zależności od ich przeznaczenia mogą one być montowane na pojazdach, maszynach i urządzeniach oraz instalacjach. Ich niezawodność powinna być dla nas priorytetem, jeżeli chcemy bezproblemowo korzystać z maszyn lub pojazdów, na których wykorzystywane są pompy hydrauliczne. Regeneracja pompy hydraulicznej sprowadza się do gruntownego czyszczenia ich elementów i przywrócenie pierwotnego stanu technicznego użyteczności maszyn lub urządzeń.
Jak przebiega naprawa pomp hydraulicznych w serwisie hydrauliki siłowej?
Pierwszym etapem regeneracji pomp jest demontaż ich ze źródełka ciśnienia (np. silnik, turbina, pompa wtryskowa). Następnie zanieczyszczenia mechaniczne usuwane są poprzez odessanie ich za pomocą specjalnej ssawki. Po czyszczeniu elementów pompy hydraulicznej smarowane są preparatem antykorozyjnym, a następnie podlegają kontroli i testom funkcjonowania. Wszystkie czynności regeneracyjne wykonywane są przez doświadczonych fachowców, dlatego można mieć pewność, że regeneracja pompy hydraulicznej zostanie wykonana precyzyjnie i zgodnie z oczekiwaniami.
Czyszczenie elementów pompy hydraulicznej polega na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń: pyłu, metali ciężkich, tłuszczu itp. Zanieczyszczenia te osadzają się na jej powierzchni, co może prowadzić do uszkodzenia jej w następstwie tarcia. Czyszczenie jest więc konieczne, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie pomp hydraulicznych.
Specjalny preparat antykorozyjny zabezpiecza elementy pompy hydraulicznej przed działaniem czynników atmosferycznych oraz korozją. Jego aplikacja po czyszczeniu zapewnia długotrwałą ochronę przed rdzą.
Po czyszczeniu, smarowaniu i kontroli elementy pompy hydraulicznej poddawane są testom funkcjonowania. Testy te polegają na sprawdzeniu ciśnienia oraz wydajności pompy hydraulicznej. Dzięki temu można mieć pewność, że regeneracja pompy została wykonana precyzyjnie, w sposób nadzwyczajny i zgodnie z oczekiwaniami klienta.
Demontaż pompy hydraulicznej jest etapem demontażu urządzenia, do którego jest ona przytwierdzona. Elementy pompy hydraulicznej, które podlegają regeneracji, to: tłoczek, simmering, pierścień uszczelniający oraz osłona.
Pompa hydrauliczna to podstawowy element urządzenia hydraulicznego. Jeżeli ona ulegnie awarii, całe urządzenie przestanie funkcjonować prawidłowo. Dlatego też należy dbać o jej dobre stan techniczne, aby urządzenie dłużej było użytkowane bez przeszkód.
Zalety regeneracji pomp hydraulicznych
- Większa wydajność pompy – dzięki regeneracji pompy otrzymujemy nową, nieuszkodzoną pompę o większej wydajności.
- Wartość używanej pompy – regeneracja pompy hydraulicznej pozwala na utrzymanie wartości używanej pompy na wysokim poziomie, co jest szczególnie istotne przy dużych obciążeniach.
- Bezpieczeństwo – usługa regeneracji pomp hydraulicznych gwarantuje bezpieczną pracę urządzenia, eliminując ryzyko utraty kontroli nad maszyną oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wydostania się czynnika hydraulicznego z instalacji i stwarza warunki do szybszej reakcji na awarie lub podwyższone temperatury.
- Oszczędność czasu – regeneracja pomp hydraulicznych pozwala na szybsze uruchomienie maszyny, co skraca czas produkcji.
- Niższe koszty eksploatacji – regeneracja pomp hydraulicznych pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji maszyny.
Ile kosztuje regeneracja pomp hydraulicznych? Naprawa pomp hydraulicznych
Ceny regeneracji pomp hydraulicznych różnią się w zależności od rodzaju pompy, jej rozmiarów oraz stopnia zużycia. Warto jednak pamiętać, że często regeneracja pomp hydraulicznych jest bardziej opłacalna niż ich wymiana. Ponadto istnieje ryzyko, że nowa pompa będzie pracować gorzej niż ta co dotąd była użytkowana. Innym czynnikiem, który powinien nas skłonić do regeneracji pompy hydraulicznej, jest fakt, że nowa pompa musi być odpowiednio dopasowana do naszej maszyny. Nie każdy sklep hydrauliczny oferuje takie pompy, a jeśli już to są one dość drogie. Regeneracja z kolei pozwala na wybór pompy odpowiedniej do naszych potrzeb oraz naszego budżetu. Jeśli więc zastanawiamy się nad regeneracją pomp hydraulicznych, powinniśmy porównać ceny poszczególnych usług oraz sprawdzić, czy nowa pompa będzie odpowiednio dopasowana do naszej maszyny. Jeśli nie, to regeneracja powinna być naszym wyborem.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/