“Wilk do mięsa” to określenie obiegowe, ale jednocześnie bardzo często stosowane w gastronomi. Odnosi się ono do wysokiej jakości maszyn do mielenia – specjalistycznych urządzeń, które są przeznaczone do pracy w restauracjach.
Dzisiaj przedstawimy podstawowe modele wilków oraz opowiemy o ich działaniu.
Co to właściwie oznacza?
Wilk do mięsa jest maszyną zbudowaną z myślą o rozdrabnianiu tkanek i tłuszczu (aczkolwiek najbardziej wydajne poradzą sobie też z kośćmi). Określenie kiedyś było stosowane w Polsce o wiele bardziej powszechnie. Niejedna osoba jeszcze pamięta, że dziadek, kiedy wyciągał maszynkę, mówił o niej właśnie jako o wilku.
Dzisiaj to odzwierzęce określenie używane jest właściwie tylko i wyłącznie w świecie gastronomii i przetwórstwa mięsnego. Z wilków korzystają kucharze szykujący lazanię, pracownicy kateringu oraz ekspedienci w wyspecjalizowanych sklepach spożywczych.
Jak działa wilk do mięsa?
Pojawia się oczywiście także pytanie, jak działają wilki do mięsa? Co do najbardziej podstawowej zasady nie różni się znacząco od domowej maszynki. Napędzany przez silnik ślimak rozdrabnia mięso i jednocześnie przepycha je dalej. Dzięki jego sile przechodzi ono aż do końcówki gardzieli, w której zazwyczaj znajduje się dosyć grube sito. Ono dodatkowo rozdrabnia produkt. Mięso wypada z niego w formie dobrze nam znanych wałeczków. Taka konsystencja ułatwia dalszą obróbkę.
To czym wilki przemysłowe odróżniają się od domowych, to wydajność. Mogą pracować przez wiele godzin non stop i nie grozi im z tego powodu przegrzanie ani uszkodzenie. Niejednokrotnie maszyny stworzone z myślą o gastronomii i przemyśle posiadają też o wiele bardziej rozbudowane panele kontrolne. Pozwalają one na bardziej dokładne dopasowanie konsystencji mięsa do indywidualnych preferencji.
Wilk kątowy do mięsa – wysoka wydajność w przetwórstwie mięsnym
Wilk kątowy to wysoce wyspecjalizowane urządzenie, wykorzystywane w przemyśle masarskim. Od maszyn używanych w domu różni się już na pierwszy rzut oka.
Przede wszystkim wilki kątowe często mają formę niewielkiej szafy. Mięso (bądź inne produkty) możemy ładować w dużych ilościach od góry.
Wilki kątowe wyróżniają się też co do swojej efektywności. Wiele z nich posiada dwa ślimaki. Pierwszy z nich podaje mięso, a drugi jest odpowiedzialny za rozdrabnianie właściwe. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wydajność wilków kątowych jest tak duża, że mogą być stosowane również do niezwykle twardych produktów. Za pomocą tego typu maszyn z powodzeniem rozdrobnimy między innymi mięso mielone.