Benzodiazepiny to leki, które wspierają pacjenta, jako leki doraźne w leczeniu m.in. problemów z bezsennością, lękiem, łagodzą także objawy w leczeniu alkoholowego zespołu odstawiennego (również jego zaawansowanej postaci – delirium tremens).

Stosowane są również, jako leki wyciszające i uspakajające pacjentów przed zabiegami chirurgicznymi, medycznymi.

Znajdują także zastosowanie w leczeniu stanów zwiększonego napięcia mięśniowego oraz stosowane są pomocniczo, jako leki przeciwdrgawkowe w leczeniu niektórych typów padaczki, skurczów mięśni, zespołu jelita drażliwego.

Najważniejszą zaletą jaką dają leki z tej grupy jest natychmiastowa ulga  w dolegliwościach.

Benzodiazepiny – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów benzodiazepin. Jednym z możliwych podziałów leków z tej grupy jest czas ich działania. W takim ujęciu dzielimy je na 3 grupy:

  • krótko działające (czas działania  5-8 h)
  • średnio długo działające (czas działania 5-30h)
  • długo działające (czas działania  do 60h)

Do najpopularniejszych benzodiazepin, od których można się uzależnić zaliczamy:

  • Xanax, Afobam (Alprazolam) – stosowany w stanach lękowych, lekach napadowych, depresji , bólach miesiączkowych
  • Lorafen (Lorazepam) wykorzystywany m.in. w leczeniu stanów lękowych, bezsenności, napadów padaczkowych
  • Nitrazepam ,
  • Oxazepam,
  • Relanium, Valium (Diazepam),
  • Klonazepam (Clonazepamum),

oraz pochodne:

  • Stilnox,
  • Nasen,
  • Dormicum (Midazolam).

Benzodiazepiny uzależniają

Benzodiazepiny mają szerokie zastosowanie lecznicze – pod warunkiem jednak, że kontrolę nad koniecznością ich zażywania i dawkowania ma lekarz. Jest to jednocześnie także lek silnie uzależniający, dlatego też należy unikać leków z tej grupy w leczeniu przewlekłym.

Regularne zażywanie benzodiazepin (ponad miesiąc, codziennie) może doprowadzić do uzależnienia psychicznego i fizycznego.

W grupie osób o wysokim ryzyku uzależnienia od benzodiazepin są te, które mają już swoją historię z uzależnieniem od alkoholu, te o wysokiej tolerancji na podawane leki z tej grupy(co powodujuje konieczność podawania zwiększonych dawek dla uzyskania tego samego efektu) no i oczywiście te – nadużywające ten rodzaj leku.

Detoks benzodiazepinowy

Odstawianie benzodiazepin u osób uzależnionych musi odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza. Detoks benzodiazepinowy polega na stopniowym zmniejszaniu dawki nadużywanego farmaceutyku i wprowadzaniu leków zamiennych, które znoszą objawy odstawienia środka pierwotnego.

Detoks benzodiazepinowy jest czasochłonny. Przede wszystkim z uwagi na konieczność zastępowania jednego farmaceutyku innymi.

Cały proces musi odbywać się stopniowo, ponieważ gwałtowne odstawienie nadużywanego leku może zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta.

W ośrodkach detoksykacyjnych np. https://detoksfenix.pl/ proces podzielony jest na 3 fazy:

  1. Oczyszczenie organizmu z dawki nadużywanego leku
  2. Łagodne przechodzenie w stan abstynencyjny.
  3. Motywacja do podjęcia leczenia terapeutycznego oraz utrzymania abstynencji.