Zacznijmy od wyjaśnienia tego, czym tak naprawdę jest malowanie proszkowe. Metoda, nazywana także malowaniem na sucho, jest obecnie jedną z najczęściej wykorzystywanych w lakiernictwie. Ale jak właściwie przebiega ten proces?
W pierwszym kroku, na powierzchnię przeznaczoną do malowania nanosi się specjalistyczny proszek – stąd właściwie wzięła się nazwa „malowanie proszkowe” – który ma właściwości elektrostatyczne. W drugim kroku, umieszcza się przeznaczony do malowania element w specjalnym piecu polimeryzacyjnym, gdzie temperatura osiąga standardowo od 140 do 200 stopni Celsjusza, co wywołuje proces utwardzania powłoki farby.
Spośród innych metod malowanie proszkowe wyróżnia się przede wszystkim nienaganną estetyką. Powierzchnia elementów poddanych takiemu malowaniu jest idealnie gładka. Nie występują na niej spękania, zacieki, nierówności czy pęcherzyki powietrza. Taki sam efekt jest praktycznie niemożliwy przy użyciu tradycyjnych metod malowania. Ponadto do dyspozycji mamy bogatą gamę kolorów i wykończeń (mat, pół-połysk, połysk) oraz struktury (drobna – efekt piasku i gruba – efekt skórki pomarańczy).
Co niezwykle ważne, a może i najważniejsze, malowanie proszkowe odznacza się szczególną trwałością, zapewniając wysokiej jakości ochronę przed korozją oraz uszkodzeniami. Ponadto kolory na powierzchniach, które zostały poddane temu procesowi, nie blakną, a farba nie łuszczy się i nie odpada.
Szczególną cechą malowania proszkowego jest również to, że tym sposobem możemy dotrzeć do wszystkich, nawet najtrudniej dostępnych elementów malowanych przedmiotów. Rozpylony proszek dokładnie pokrywa całą powierzchnię, zapewniając jej estetyczny wygląd, a także trwałość.
Warto nadmienić, że malowanie proszkowe nadaje się do wykorzystania na kilku różnego rodzaju materiałach. Możemy tę metodę stosować do metalu, stali czy aluminium, znacznie rzadziej przy drewnie i jego imitacjach.
Współcześnie wiele mówi się także o proekologicznych zaletach malowania proszkowego, ponieważ nie emituje ono szkodliwych dla otoczenia substancji i nie wymaga używania rozpuszczalników. Cały proces odbywa się w zamkniętej i specjalnie przygotowanej hali. Nie zagraża pracownikom, ani innym osobom.
Artykuł: lakiernia proszkowa Max-Lack.