Kask bokserski to element wyposażenia pięściarza, do którego zadań należy ochrona głowy zawodnika podczas treningów i sparingów na ringu. Kaski chronią nie tylko czoło i brodę, ale także kości policzkowe, szczękę oraz uszy boksera. To akcesoria bardzo przydatne szczególnie amatorom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportami walki. Dlaczego zawodowcy rezygnują z noszenia kasków?

W jakim celu pięściarze zakładają kaski?

Noszenie kasków podczas uprawiania sportu niesie ze sobą jeden zasadniczy cel. Nieważne czy jest to kolarstwo szosowe/górskie, futbol amerykański czy boks. Osoby uprawiające te dyscypliny zakładają kaski, aby chronić swoją głowę.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu bokserskiego Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Boks uznawany jest za jeden z najbardziej kontuzjogennych sportów. Podczas walk często dochodzi do urazów dłoni, nóg czy głowy, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia pięściarza. Aby chronić poszczególne partie ciała, zawodnicy noszą wyposażenie ochronne. W przypadku dłoni są to rękawice, natomiast głowy kask. Kaski amortyzują siłę uderzeń oddawanych w okolice głowy i dzięki temu chronią ją przed obciążeniami i możliwością odniesienia urazu podczas treningów. Ciosy w głowę są tak niebezpieczne, że mogą powodować trwałe deformacje twarzoczaszki lub urazy mózgu. Kaski ochronne zalecane są zarówno początkującym pięściarzom, jak i ich bardziej doświadczonym kolegom.

Kaski w boksie amatorskim

Kaski w amatorskim boksie używane są podczas treningów wszystkich grup wiekowych. Dawniej pięściarze amatorzy zakładali je nie tylko w trakcie ćwiczeń, ale także walk na ringu. W 2013 roku przepisy się jednak zmieniły. Wtedy to Międzynarodowa Federacja Boksu (AIBA) zdecydowała, że bokserzy amatorzy uczestniczący w turniejach międzypaństwowych nie będą nosili kasków podczas walk na ringu. I tak Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro w 2016 roku były pierwszymi, w których bokserzy nie walczyli w kaskach. Międzynarodowy boks amatorski upodobnił się tym samym do boksu zawodowego, w którym kaski nigdy nie były obowiązkowe.

Walki bez kasków atrakcyjniejsze dla widzów

Walki bez używania kasków są atrakcyjniejsze pod względem widowiska. Oddawane ciosy z większą częstotliwością dochodzą głowy rywala i przez to pojedynki zdecydowanie częściej kończą się przed czasem. Widzowie przez to chętniej wykupują gale w systemie PPV, a co za tym idzie, wydają więcej pieniędzy, które w jakiejś części mogą być przeznaczone na honoraria zawodników. O tym, czy walka bez sprzętu do ochrony głowy jest korzystna dla samych zawodników, można by długo dyskutować. Pięściarze wchodzący na ring bez kasków bokserskich narażają się na odniesienie groźnej kontuzji, która może wyeliminować ich z dalszego uprawiania sportu. Z drugiej jednak strony najlepsi bokserzy zawodowi mają tego świadomość, a poniesione ryzyko jest im rekompensowane w postaci ogromnych honorariów otrzymywanych za walkę.