Prawda jest taka, że budowa ekologicznego domu nigdy nie była łatwiejsza – to, co kiedyś było niszą w sektorze budownictwa mieszkaniowego, teraz stało się przedmiotem wielu nowych budynków, zwłaszcza dla osób budujących własny dom. A co dokładnie oznacza pojęcie „ekologiczny dom”? Termin „eko” może odnosić się zarówno do konkretnego stylu budowy lub wprowadzonych działań, które łagodzą wpływ domu na środowisko. Ekologiczny dom drewniany może odnosić się do procesu budowlanego, który ma niską emisję szkodliwych substancji, jak paliwa kopalne. Może odnosić się również do materiałów, które są zrównoważone lub których wpływ na otaczające środowisko jest łagodny. Oczywiście, najlepszym tego typu materiałem jest drewno – pozyskiwane w sposób naturalny.
Co sprawia, że drewno to najlepszy „eko” materiał?
Jeśli chodzi o budowę ekologicznego domu, to użyty materiał jest kluczowym aspektem. Jak wspomniano wcześniej, najlepszym materiałem dla tego typu konstrukcji jest drewno. Oto, dlaczego:
- Drewno jest materiałem pozyskiwanym w zrównoważony sposób
Drewno jest materiałem, które jest pozyskiwane w zrównoważony sposób. Co to oznacza? Krótko mówiąc, ten surowiec pochodzenia naturalnego nie jest sztucznie wytwarzany w procesie produkcji, a pozyskiwany w naturalnym procesie, jakim jest sadzenie drzew.
- Drewno jest materiałem o niskim śladzie węglowym
Dwutlenek węgla wytwarzany podczas produkcji materiałów budowlanych w dużym stopniu wpływa na to, jak „zielony” jest dom. Używając drewna, ilość śladu węglowego jest nie tylko zmniejszona za sprawą braku procesów produkcyjnych, ale również z racji tego, że ten naturalny surowiec posiada zdolność do magazynowania dwutlenku węgla.
- Drewno jest materiałem, które może pochodzić z recyklingu
Dla osób, które chcą zbudować ekologiczny dom, ważne jest również ponowne wykorzystanie i recykling. Naturalny materiał jakim jest drewno idealnie nadaje się do tego procesu. Zużyte deski, drewniane elementy można bez problemu ponownie wykorzystać.
Co możesz zrobić, aby Twój drewniany dom był bardziej „eko”?
Oprócz wymienionych, wrodzonych cech drewna jako ekologicznego materiału budowlanego, są pewne działania, które sami możemy podjąć, aby domki letniskowe drewniane były jeszcze bardziej „eko”. Niektóre czynności są naprawdę proste do zrobienia. Można zacząć od zakręcania wody podczas mycia zębów, zamiany wanny na prysznic, zbieranie wody deszczowej do podlewania kwiatów; aż do bardziej skomplikowanych, ale niezwykle efektownych działań takich jak wykonanie prac izolacyjnych w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej lub instalacji paneli fotowoltaicznych, aby korzystać z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce. Jeśli chcesz być bardziej ekologiczny, to warto jest również zacząć segregować odpady, używać środków na bazie naturalnych składników do impregnacji domu z drewna, oraz jeździć do pracy rowerem zamiast samochodem. Niektóre z tych czynności są tak proste, że nawet nie zauważysz, że je wykonujesz.
Warto jest pamiętać, że każdy krok w kierunku eko-domu jest dobrym posunięciem. Nie ma dobrego i złego podejścia, tylko dobre lub lepsze. Budżet może dyktować, na co Cię stać, a na co nie. O ile montaż paneli słonecznych może nie być na każdą kieszeń, to segregacja odpadów nic nie kosztuje. Ponadto, niektórzy producenci drewnianych konstrukcji jeszcze bardziej szczegółowo opisują ich eko-domy. Na przykład, zalecają budowę tam, gdzie możliwe będzie jak najlepsze wykorzystanie słońca lub informują klienta czy ich produkt pochodzi z recyklingu.