Rosnąca popularność pracy zdalnej powoduje, że coraz więcej osób zaczyna aranżować część mieszkania pod potrzeby biurowe. W niektórych przypadkach prywatne biuro zajmuje po prostu skrawek salonu, w innych ma postać osobnego gabinetu, który niewiele różni się od tego w firmowym biurowcu. Jak zaaranżować biurowy kącik w mieszkaniu, by spełniał on swoją funkcję, a jednocześnie nie zajmował zbyt wiele przestrzeni?

Domowe biuro to przede wszystkim wygoda

Atutem pracy zdalnej jest możliwość spersonalizowania miejsca pracy pod indywidualne potrzeby. Można samodzielnie wybrać sobie biurko, krzesło, sprzęt komputerowy, a także dostosować tło dźwiękowe. Osoby, które podczas pracy stacjonarnej czuły się rozpraszane przez audycje radiowe wybierane przez współpracowników, na home office mogą wręcz odetchnąć z ulgą.

Podstawą efektywnej i komfortowej pracy w domu jest odpowiednie krzesło biurowe – najlepiej, aby miało regulowaną wysokość, a także wysokie oparcie, na którym można wygodnie oprzeć głowę w chwilach kontemplacji. Bardzo przydatny jest również mechanizm tilt, umożliwiający odchylenie oparcia do tyłu. Fotel biurowy powinien być dostosowany wysokością do blatu biurka i na tyle wąski, by mieścić się pod jego prześwit. Samo biurko zaś powinno być usytuowane w takim miejscu, które sprzyja koncentracji – najlepiej z dala od rozpraszających uwagę elementów, jak telewizor lub konsola do gier.

Wygodne biuro to nie tylko meble

Na komfort pracy składają się w dużej mierze drobiazgi. Dlatego warto zadbać o szczegóły, które ułatwią pracę i pozytywnie wpłyną na jej organizację. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w wyposażenie biura takie jak zszywacze, notesy i długopisy, czy tablica korkowa. Każdy z tych elementów może znacząco usprawnić proces realizowania obowiązków w pracy umysłowej. Maszyny są zawodne, zatem zapisanie najważniejszych informacji na samoprzylepnych karteczkach może w wielu przypadkach uratować sytuację.

Jak poprawić atmosferę w pracy zdalnej?

Nie wszystkie osoby potrafią maksymalnie wykorzystać warunki, jakie daje praca zdalna. Podczas gdy introwertycy czerpią z home office same korzyści, dla ekstrawertyka (przyzwyczajonego do codziennego kontaktu z ludźmi) praca zdalna jest wyzwaniem. Jak zmotywować się do zadań w domu? Warto zadbać o odpowiedni nastrój do pracy. Pomóc w tym może towarzystwo delikatnej muzyki, a także otoczenie kwiatów i roślin, które pozytywnie wpływają na koncentrację.

Osobom mającym problem z dyscypliną może pomóc również… odpowiednie ubranie. Praca w dresie jest co prawda bardzo wygodna i wprowadza nieformalny klimat, ale nie wszystkim służy. Aby poczuć się naprawdę „w pracy”, warto postawić na formalny lub casualowy ubiór, który sam w sobie potrafi wprawić w bardziej zadaniowy nastrój.

Wyposażenie biura dostępne jest na stronie https://www.dalimex.pl/.