W przestrzeni publicznej coraz częściej mamy do czynienia z urządzeniami i maszynami, które mają nam pomóc w szybkim załatwianiu spraw. Jednym z nich jest opłatomat. Do czego służy? Kiedy najlepiej się sprawdza i w jakich miejscach?

Czym jest opłatomat?

Z pewnością każdy z nas korzystał już, a przynajmniej widział gdzieś w przestrzeni publicznej podobne urządzenie. Przypomina ono dużą skrzynkę, która jest w rzeczywistości samoobsługową maszyną, mającą całkiem szerokie zastosowanie. Opłatomat umożliwia wpłaty w postaci bezgotówkowej i gotówkowej, w zależności od tego, jaka transakcja będzie wygodniejsza. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest dokonanie szybkiego zakupu czy zrealizowanie wymaganych opłat w danym momencie, bez konieczności chodzenia do kasy.

Jak działa opłatomat?

Działanie opłatomatu jest stosunkowo proste. Urządzenie to zaopatrzone jest w dotykowy podświetlany ekran, nierzadko także dodatkową klawiaturę, dla większej wygody. Korzystanie z urządzenia jest dosyć intuicyjne, jako że na ekranie wyświetlają się wszystkie najważniejsze informacje oraz porady, co zrobić krok po kroku. Dokonując opłat, można je zrealizować na dwa sposoby – gotówką lub kartą. Urządzenie jest w stanie przyjąć zarówno banknoty, jak i bilon, a także wydawać resztę. Opłata kartą jest prostsza, ponieważ najczęściej wystarczy przyłożyć ją do czytnika. Niektóre urządzenia posiadają także dodatkowe czytniki dla dokumentów tożsamości, a także specjalny moduł obrazujący, do kopiowania dokumentów.

Gdzie sprawdzi się opłatomat?

Opłatomaty to urządzenia, które na stałe już zagościły w przestrzeni publicznej. Bardzo często można je spotkać między innymi w różnych instytucjach, urzędach miasta i sądach, gdzie nierzadko przy załatwianiu różnych spraw, konieczne jest dokonywanie transakcji. Można więc między innymi dokonać opłaty skarbowej, zapłacić podatek lub zrealizować zapłatę za wydawanie dokumentów, oświadczeń, prawa jazdy. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba stać w długiej kolejce do kasy, aby uiścić konieczną należność. Nie są może jeszcze tak powszechne wszędzie, ale coraz częściej można je znaleźć także w placówkach bankowych oraz u operatorów komórkowych i mają za zadanie lepszą obsługę klientów.

Jakie korzyści dają opłatomaty?

Jedną z podstawowych korzyści, jakie daje urządzenie, jakim jest opłatomat to oszczędność czasu. Nierzadko wiele osób chce załatwić wiele istotnych spraw urzędowych, co niestety wiąże się z długim czasem oczekiwania w kolejce. Opłatomat jest więc przydatny, ponieważ pozwala na szybsze załatwienie sprawy. Wszystko odbywa się automatycznie, a system jest tak zaprogramowany, że nie trzeba się o nic martwić. Co więcej, urządzenie działa zawsze, niezależnie od czasu pracy kasy w urzędzie. Wszystkie płatności są automatycznie i natychmiastowo księgowane, nie ma więc konieczności angażowania pracowników. Niektórzy uważają, że urządzenia te zabierają pracę, ale nie jest to do końca prawdą, biorąc pod uwagę, że nierzadko klientów bywało tylu, że pracy było aż w nadmiarze.

Dużą zaletą opłatomatów jest także bezpieczeństwo – wszystkie transakcje są szyfrowane i zabezpieczane. Poza tym, w czasach pandemii zachowanie bezpieczeństwa i minimalny kontakt z innymi ludźmi, także działa na korzyść tych urządzeń.