Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to jedno z najskuteczniejszych, a czasem wręcz jedyne wyjście z naprawdę trudnej sytuacji finansowej. Na taki krok decydują się osoby, które nie są w stanie w żaden sposób uregulować swoich zobowiązań, a jak wiadomo, wierzyciele zawsze domagają się spłaty, w końcu kto nie chce odzyskać swoich pieniędzy? Jak wygląda proces ogłaszania bankructwa? Ile trwa ogłaszanie upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka Warszawa, Wrocław – jak długo trwa?

Na początku warto nakreślić, jak wygląda cały proces ogłaszania upadłości konsumenckiej. Otóż składa się on z kilku etapów, a każdy z nich powinien zamknąć się w określonych przepisami ramach czasowych. Pierwszym etapem, który nie powinien trwać dłużej niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku, jest jego rozpoznanie. Po nim następuje etap, w którym ważną rolę odgrywa syndyk, który na wykonanie czynności ma 6 miesięcy. Ostatni, trzeci krok, to ustalenie planu spłaty wierzycieli.

Ten krótki opis jest oczywiście dużym uproszczeniem. Jeśli chcesz poznać wszystkie istotne szczegóły dotyczące procesu, to dobrym rozwiązaniem dla ciebie będzie upadłość konsumencka w Warszawie z pomocą upadlosckonsumencka.expert. O tym, jak ogromnym wsparciem jest w takiej sytuacji doświadczony prawnik, napiszemy w dalszej części artykułu. Teraz natomiast odpowiemy konkretnie na zadane w tytule pytanie. Teoretycznie ogłoszenie upadłości od momentu złożenia wniosku do ustalenia planu spłaty powinno trwać nie więcej niż kilka miesięcy. W praktyce niestety  bywa, że prace sądu się przeciągają. Na szczęście widoczna jest tendencja do coraz szybszego rozpatrywania wniosków i w wielu sądach czas oczekiwania na zakończenie pierwszego etapu faktycznie oscyluje wokół dwóch miesięcy.

Dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką z prawnikiem?

Nikogo nie powinno zaskoczyć to, że w związku z ogłoszeniem bankructwa konieczne jest skompletowanie wielu dokumentów. Już samo wypełnienie wniosku, który należy złożyć w sądzie, może przysporzyć nieco problemów. Korzystając z pomocy prawnika, możemy być spokojni, że nasz wniosek nie zostanie oddalony przez sąd z powodu jakiegoś niedopatrzenia, czy przeoczenia któregoś z dokumentów.

Bardzo ważną rolą, jaką odgrywają doświadczeni prawnicy w tego typu sprawach, jest oswojenie klienta z całą sytuacją i wytłumaczenie tego, co będzie się działo na każdym etapie. Ponadto taka osoba reprezentuje swojego klienta w urzędach, przed sądem i wierzycielami, czyli w najtrudniejszych i najbardziej stresujących sytuacjach.

Ogłoszenie bankructwa – co warto wiedzieć?

Warto mieć świadomość tego, że inaczej wyglądają sprawy, w których osoba ogłaszająca upadłość posiada majątek do spieniężenia, a inaczej jeśli nie ma nic, co mogłoby zaspokoić roszczenia wierzycieli. W tej pierwszej sytuacji działania syndyka mogą się rozciągnąć w czasie. W sytuacji, gdy majątek dłużnika jest wyjątkowo trudny do spieniężenia, sprawy dotyczące bankructwa mogą trwać nawet kilka lat.