Wskazówki dotyczące pielęgnacji biżuterii mogą pomóc przywrócić jej pierwotny wygląd. Dzięki pomocnym wskazówkom będziesz mógł jak najdłużej zachować piękno swoich pierścionków czy wisiorków.
Złota biżuteria: czyszczenie domowymi sposobami
Złoto wysokiej jakości wyróżnia się szczególnymi właściwościami fizycznymi: archeolodzy regularnie odkrywają starożytne złote rzeczy, które zachowały swój wygląd przez wiele stuleci. Wykwintne korony, zdatna do noszenia biżuteria i elementy wyposażenia wnętrz przetrwały do dziś niemal w swojej pierwotnej formie. Wskazuje to na wysoką stabilność metalu, niezależnie od działania czynników środowiskowych. Jednak nawet złoto z czasem traci swój pierwotny blask. Aby cieszyć się blaskiem ulubionej biżuterii na co dzień, złota biżuteria – potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Biżuterię stworzoną z najczystszej postaci złota znajdziesz na https://siudek.com.pl/
Przestrzeganie prostych zasad pomoże dłużej zachować połysk produktów. Staraj się przestrzegać następujących zaleceń:
- Po każdym noszeniu biżuterii należy ją zdjąć i przetrzeć miękkim materiałem.
- Przechowuj biżuterię w pudełku na biżuterię lub odpowiednim woreczku, aby kurz na niej nie osiadał.
- Pamiętaj o zdejmowaniu szlachetnych metalowych akcesoriów podczas czyszczenia, ćwiczeń, kąpieli czy pływania. Pomoże to uniknąć kontaktu z kwasami, solami, zasadami i różnymi agresywnymi związkami.
- Unikaj rozpryskiwania perfum i kosmetyków na złocie. Różne składniki chemiczne w składzie mogą uszkodzić dekorację i doprowadzić do pojawienia się płytki na powierzchni.
- Staraj się nie nosić złotej biżuterii, jeśli spodziewane są nagłe zmiany temperatury – na przykład wizyta w saunie lub łaźni.
Aby delikatnie wyczyścić złote przedmioty, zanurz je w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu, a po chwili delikatnie usuń zabrudzenia miękką szczoteczką do zębów.
Biżuteria z antycznego złota i przedmioty z wielu metali szlachetnych najlepiej czyścić w profesjonalnym warsztacie. W takich przypadkach tylko specjalista może wybrać odpowiedni środek czyszczący i obliczyć wymagane stężenie. W niektórych warsztatach jubilerskich można nabyć profesjonalne produkty (pasty, żele itp.) do oczyszczania złota w domu. Przed użyciem dokładnie przeczytaj instrukcję i najpierw przetestuj produkt na niewielkiej powierzchni – na przykład na wewnętrznej stronie pierścionka lub bransoletki.
Najpopularniejsza metoda pielęgnacji obejmuje tylko 3 proste składniki: dowolne mydło w płynie, ciepłą wodę i szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu. Uważaj, ponieważ pędzel ze sztywnym włosiem może porysować kolczyki lub pierścionki. Pojemnik należy napełnić ciepłą wodą, dodać 3-4 krople mydła w płynie i wymieszać (dopuszczalne jest również użycie płynu do mycia naczyń). Delikatnie zanurz biżuterię w roztworze i pozostaw na 10-20 minut. Następnie delikatnie usuń płytkę szczoteczką do zębów. Inne sposoby to:
- Soda. Jest uważana za wszechstronną opcję oczyszczania metali szlachetnych. Namocz biżuterie w ciepłej wodzie i wypoleruj ją miękką szczotką i niewielką dawką sody oczyszczonej. Następnie spłucz, wysusz naturalnie i wypoleruj;
- Cukier. Ta metoda oczyszczania gwarantuje wyraźny połysk i połysk metalu. Rozpuść 1 łyżkę cukru w szklance ciepłej wody, zanurz złoto w roztworze i pozostaw na noc. Rano wystarczy spłukać wodą ulubiony pierścionek lub łańcuszek;
- Pasta do zębów (możesz czyścić złoto pastami bez cząstek ściernych i kwasów w kompozycji). Wystarczy nałożyć trochę pasty na miękką szczoteczkę, wypolerować złoto i spłukać biżuterię.
Dlaczego złota biżuteria ciemnieje?
Złoto było używane przez ludzi już w VI tysiącleciu p.n.e. Metal szlachetny był ceniony za łatwość kucia i ciągliwość. Ponadto złoto jest jedynym naturalnym żółtym metalem. Biżuteria wykonana z czystego złota (wartość próby 985) jest miękka i szybko się wygina podczas użytkowania. Dlatego dodawane są do niego pierwiastki, takie jak srebro, miedź, nikiel, pallad itp.
Czyste złoto nigdy nie zmieni koloru na czarny.
Jednak dodatki obecne w ligaturze mogą z czasem utlenić się i zabarwić biżuterię na czarno. Dzieje się tak często, gdy powiązanie jest złej jakości i zawiera więcej zanieczyszczeń niż podano w próbce. Tak więc oznaczenia 585 i 750 próbek zawiera odpowiednio 58,5% i 75% czystego złota. Wszystko inne to zanieczyszczenia metalowe (srebro, nikiel, pallad, miedź itp.). Jeśli zawartość złota jest niższa niż 58,5% procent, taki stop z czasem ulegnie utlenieniu i nabierze czarnego odcienia.
Ciało ludzkie to złożony i inteligentny system. Wraz z potem z ludzkiego ciała uwalniają się substancje, które stykając się z biżuterią, przyciągają brud. Tłuste osady pokrywają produkty cienką warstwą i powodują matowienie biżuterii.