Utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny ma niebagatelne znaczenie szczególnie w przestrzeniach publicznych, gdzie każdego dnia przebywa wiele osób. Skuteczna dezynfekcja jest gwarancją bezpieczeństwa dla personelu oraz osób przychodzących do placówek. Jeszcze do niedawna prym w odkażaniu wiodły środki chemiczne. Dziś coraz popularniejsze stają się lampy bakteriobójcze. Jak działają i co jest powodem tak dużego zainteresowania tymi urządzeniami? Zapytaliśmy eksperta.

Lampy bakteriobójcze – z czego wynika ich skuteczność?

Istota działania lamp bakteriobójczych polega na emitowanym przez nie promieniowaniu UV-C. To właśnie ono daje mocny efekt bakteriobójczy. Niszczy także wirusy, grzyby oraz zarodniki drobnoustrojów. Dlaczego? Ponieważ trwale uszkadza ich DNA. W wyniku tego procesu mikroorganizmy są unieszkodliwiane. Nie mogą się też namnażać. Warto podkreślić, że lampy bakteriobójcze niszczą również zarodniki drobnoustrojów, z czym nie radzi sobie większość środków chemicznych. Co ważne, na substancje szkodliwe, bakterie czy wirusy mogą się uodpornić. Nie ma natomiast możliwości uodpornienia się komórek chorobotwórczych na działanie promieniowania UV-C. Z tego względu lampy bakteriobójcze są obecnie jednymi z najskuteczniejszych sposobów na walkę z mikroorganizmami mogącymi zagrażać życiu i zdrowiu.

Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania – skuteczne odkażanie powierzchni

Mówiąc o lampach bakteriobójczych, należy wspomnieć o dwóch podstawowych typach urządzeń. Pierwsze to lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania. Są przeznaczone do dezynfekcji powierzchni i wszystkiego, co się na niej znajduje. Ich działanie polega na tym, że światło UV-C nakierowane na daną powierzchnię przez określony czas, usuwa z niej niemal wszystkie drobnoustroje. Co ważne, promieniowanie nie uszkadza samej powierzchni, jak może się to zdarzyć w przypadku środków chemicznych. Jest natomiast tak skuteczne, że może stanowić zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu, uszkadzając komórki skóry czy siatkówkę oka. Z tego względu, podczas działania lamp bakteriobójczych bezpośredniego działania nie mogą przebywać w pomieszczeniu żadne osoby.

Lampy bakteriobójcze przepływowe – idealne do dezynfekcji powietrza

Drugim rodzajem lamp bakteriobójczych są urządzenia przepływowe. Ich działanie polega na tym, że powietrze jest zasysane przez lampę i w jej wnętrzu poddawane działaniu promieniowania UV-C. Innymi słowy, światło UV-C nie wydostaje się na zewnątrz lampy, przez co nie stwarza zagrożenia dla osób przebywających w jej pobliżu. Lampa bakteriobójcza przepływowa może więc pracować również wtedy, kiedy w pomieszczeniu są ludzie. Jej zaletą jest to, że świetnie usuwa bakterie, wirusy, grzyby i inne drobnoustroje bytujące w powietrzu. W ten sposób skutecznie zapobiega infekcjom przenoszonym drogą kropelkową. Na rynku są dostępne również lampy bakteriobójcze dwufunkcyjne, łączące w sobie zalety urządzeń przepływowych oraz bezpośredniego działania. Dzięki temu można korzystać z nich na wiele sposobów i dopasować użytkowanie do konkretnych warunków. 

Tekst powstał prz współpracy z https://oswietlenie-sklep.pl/