Odkształcenia w karoserii pojazdu to coś, z czym mierzy się prędzej czy później większość kierowców. Wgniecenia na samochodach mogą powstawać na skutek różnych niespodziewanych zdarzeń, między innymi gradobicia. Na szczęście wgniecenie takie łatwo można usunąć.

Kiedy można samodzielnie usunąć wgniecenie?

Bywa, że odkształcenie blachy jest tak duże, że nie wiemy, co zrobić. Często samochód jest do kasacji  – jednak większość wgnieceń da się usunąć. Wgniecenia można usunąć bez lakierowania i z lakierowaniem – ta pierwsza technika jest dopuszczalna w momencie, kiedy na lakierze nie ma żadnych rys. Jednak kiedy na lakierze pojawiła się choć jedna rysa, należy udać się do lakiernika, ponieważ samochód może bardzo szybko ulec korozji.

Samodzielne usunięcie śladu na karoserii jest możliwe, jednak profesjonalne usuwanie wgnieceń po gradobiciu to specjalność wgniecenia.pl. W przypadku, gdy jesteśmy początkujący, lub wgniecenie znajduje się w trudno dostępnym miejscu, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Jak usunąć wgniecenie?

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne usunięcie wgniecenia, w pierwszej kolejności warto wiedzieć, jakiego rodzaju techniki możesz użyć. Są zasadniczo dwa sposoby usuwania wgnieceń na karoserii – od spodu, za pomocą wypychania, a także od zewnątrz, poprzez wyciąganie wgnieceń. Wypychanie wgnieceń nazywane jest inaczej techniką PDR, czyli Paintless Dent Repair, która jest bezinwazyjną metodą usuwania wgniotek. Dzisiaj tym mianem nazywa się głównie technikę wyciągania wgnieceń bez lakierowania.

Do usuwania wgnieceń są potrzebne są specjalne urządzenia, za pomocą których będzie możliwe odkształcenie blachy i jej powrót do dawnego wyglądu.

Metoda wypychania stosowana jest, kiedy do karoserii mamy łatwy dostęp od spodu.  Natomiast metoda wyciągania sprawdzi się, kiedy wgniecenie jest po zewnętrznej stronie i nie możemy dostać się do niego od wewnątrz.

Czego potrzeba do samodzielnego usunięcia wgniecenia?

Zarówno do wypychania wgniecenia, jak i jego wyciągania potrzebny nam będzie specjalny zestaw narzędzi. Wypychanie wgnieceń, lub inaczej prostowanie od spodu jest inwazyjne i jeśli osoba je wykonująca nie ma doświadczenia, może wiązać się z pewnym ryzykiem. Do tej techniki potrzebne są nam przede wszystkim wypychacze blacharskie, różniące się między sobą wielkością, czy też rodzajem końcówek. Istotna będzie także lampa z odbłyśnikiem, która oświetli miejsce, w jakim mamy wgniecenia wypychać.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku wyciągana wgnieceń, które odbywa się od zewnętrznej strony karoserii. Aby usunąć wgniecenie w ten sposób potrzebne są specjalne grzybki i klej termopotliwy, a także pistolet, za pomocą którego klej nakładany jest na blachę. Aby odkształcić karoserię będziemy także potrzebować specjalnej wyciągarki, która ciągnie grzybki, wygładzając jednocześnie wgniecenie.

Do obydwu sposobów wyciągania wgnieceń potrzebna będzie wspomniana już lampa, która pomoże wykonać pracę dokładnie.

Warto zaznaczyć, że wyciąganie wgnieceń to precyzyjna robota, i jeśli nie masz doświadczenia, najlepiej jest udać się z wgnieceniem po gradobiciu do specjalnego warsztatu.