Oświadczyny są jednorazowym aktem, którego wspomnienie pozostaje do końca życia, a historia mu towarzysząca bywa wiele razy powtarzana. Nic więc dziwnego, że wielu mężczyzn skrupulatnie planuje oświadczyny. Jednak jak je przygotować, by o niczym nie zapomnieć, wszystko zrealizować zgodnie z założeniami, a do tego samemu mieć z nich radość? Przygotowaliśmy kilka porad dla panów, którzy pracują nad swoim zaręczynowym planem.

Po pierwsze: wsłuchaj się w swoje serce

Czy brzmi to jak romantyczny banał? Może trochę, ale ta rada ma dwa bardzo ważne zastosowania. Po pierwsze – sam wiesz najlepiej, jaki jest gust Twojej ukochanej. Wiesz też, jakie elementy mają dla was wyjątkowe znaczenie. Co stało się dla was ważne w trakcie związku, z czego razem się śmialiście. Możesz to wykorzystać. Po drugie – kiedy w trakcie oświadczyn zapomnisz o przygotowanym scenariuszu i nie będziesz wiedział, co dalej, najłatwiej wybrniesz z tego właśnie w ten sposób, podążając za swoją intuicją. Dobrze jest przygotować plan, ale nie pozwól, żeby Cię on ograniczał lub zbytnio stresował.

Oprawa oświadczyn – jak ją wybrać?

Jeśli chcesz, by oświadczyny spełniły wymarzony scenariusz Twojej ukochanej, musisz go najpierw… poznać! Nie chodzi o to, by kobieta planowała Twoje oświadczyny, jednak musisz wiedzieć, na jaki rodzaj liczy. Czy mają być wielkie i huczne jak w komediach romantycznych? A może skromne i intymne? Przy świadkach czy bez? Nie da się przekazać uniwersalnych odpowiedzi i rozwiązań, ponieważ to zależy od indywidualnych preferencji. Porozmawiaj o nich – albo wypytaj jej przyjaciółkę!

Pierścionek zaręczynowy

O ile oświadczyny mogą mieć różną oprawę, o tyle pierścionek zaręczynowy jest stałym elementem. Tutaj po raz kolejny powinniśmy opierać się na guście wybranki, koncentrując się jednak na trzech elementach: kruszcu, kamieniu i stylu. Jeśli chodzi o kruszec, najbardziej klasycznym rozwiązaniem będzie żółte złoto. Jednak złoty pierścionek zestawia się zwykle ze złotą biżuterią, więc jeśli wybranka preferuje srebrne kolczyki, wisiorki, bransoletki – może to nie być najlepsze rozwiązanie. Alternatywą jest srebro, jednak to kruszec i tańszy, i mniej trwały. Można postawić też na białe złoto, które łatwiej zestawić ze srebrną biżuterią.

Jeśli chodzi o kamienie, to najczęstszym wyborem są diamenty. One też uchodzą za najbardziej klasyczne, a ich trwałość symbolizować ma trwałość uczucia. Można jednak wybrać kolorowe kamienie szlachetne, takie jak szafiry, rubiny czy szmaragdy. Należy jednak dopasować je kolorystycznie do preferencji partnerki oraz zbioru posiadanej już przez nią biżuterii. Wreszcie należy zwrócić uwagę na styl wybieranych przez nią ozdób i wybrać wzór pierścionka albo delikatny, minimalistyczny, albo odważny, awangardowy czy też vintage.

Co po oświadczynach?

Szczęśliwie przyjęte oświadczyny to jeszcze nie koniec. Pozostają przecież wszelkie przygotowania do przyszłego ślubu i wesela. A to naprawdę trudna praca. Według niektórych szacunków przygotowania mogą pochłonąć nawet 300 godzin, a także sporo pieniędzy. Warto więc zacząć ustalać budżet i planować wydatki – na ceremonię, wesele, obrączki… W samym dniu zaręczyn może nie trzeba zagłębiać się w organizacyjno-budżetowe detale, ale warto wspólnie posnuć wizję zbliżającego się ślubu.