Przez wiele lat wzory łowickie były charakterystyczne jedynie dla ubioru łowickiego i łowickich rękodzielniczych wycinanek. Obecnie spotykamy je również na porcelanie, tekstyliach kuchennych, magnesach na lodówkę i w modzie codziennej. Sprawdź, co możesz uszyć z folkowych tkanin.
Wzory łowickie mają długą historię i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością. Tkaniny w żywych barwach z motywami kwiatów i kogutów znane w całej Polsce i poza jej granicami to jedne z najbardziej efektownych przykładów kultury ludowej.
Skąd się wzięły wzory łowickie?
Wzory łowickie powstały w niewielkim mieście w województwie łódzkim – w Łowiczu. To miejscowość, która jest znana nie tylko z barwnych strojów, ale również tańca, muzyki oraz gwary. Pierwsze łowickie pasiaki, czyli tkaniny o poprzecznych pasach używane do szycia ubrań, pojawiły się w na przełomie lat 20. i 30. XIX wieku. Z czasem kobiety zaczęły wzbogacać swoje koszule i spódnice o elementy dekoracyjne, które dziś tak łatwo rozpoznajemy. Przez wiele lat pełny damski strój ludowy, składający się z pasiastej tkaniny i ręcznie wyszywanych haftów był bardzo drogi. Często stanowił też znaczną część posagu panny wydawanej za mąż.
Charakterystyczne dla Łowicza hafty i motywy zostały przeniesione również poza tkaniny. Wzory łowickie zaczęto umieszczać na meblach, wyrobach kaletniczych, kowalskich, ceramicznych czy garncarskich. Na przełomie XIX i XX wieku powstała też papierowa wycinanka łowicka, stanowiąca ozdobę chałup wiejskich.
Do dziś wzory łowickie są wykorzystywane we współczesnych projektach ubrań. Po tekstylia ze wzorami łowickimi chętnie sięgają nie tylko miłośnicy sztuki ludowej, ale także osoby lubiące otaczać się kolorami i wesołymi folkowymi motywami.
Co wyróżnia wzory łowickie?
- Wzory łowickie charakteryzują się różnorodnością, barwnością i bogatymi zdobieniami. Mogą przedstawiać symetryczne motywy roślinne, geometryczne lub zwierzęce, a także typowe łowickie święta czy zajęcia.
- Najpopularniejsze motywy wzorów łowickich to duże kwiaty, liście i inne elementy roślinne czy koguty oraz sylwetki kobiet i mężczyzn ubranych w stroje ludowe. Bazą dla wzorów są najczęściej jednolite, jednokolorowe tła lub tradycyjne łowickie pasiaki.
- Tradycyjnie wzory łowickie są haftowane na tkaninach. Hafty różnią się między sobą w zależności od regionu etnograficznego. Mogą być naszywane na materiał za pomocą haftu krzyżykowego, przedstawiającego najczęściej motywy kwiatowe, haftu płaskiego stosowanego do przedstawiania bukietów kwiatów na czarnym tle lub haftu koralikowego, używanego do zdobienia cekinami i koralikami grubych tkanin wełnianych oraz aksamitu.
Wzory łowickie – co uszyć z folkowych tkanin?
Materiały ze wzorami folkowymi są wykorzystywane również we współczesnej modzie. Z tkanin ze wzorami łowickimi najczęściej produkuje się komplety pościeli, poduszki dekoracyjne, bawełniane torebki, zasłony, obrusy czy chusty. Ludowe motywy możesz wykorzystać też do szycia letnich sukienek, spódnic, muszek do koszuli i krawatów.