OZE, czyli odnawialne źródła energii, obejmują różne technologie, takie jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna i biomasa. Skuteczne wykorzystanie OZE może przynieść wiele korzyści, w tym zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, zróżnicowanie źródeł energii oraz poprawę niezależności energetycznej.

OZE lokalnie i globalnie

Odnawialne źródła energii wykorzystywane są zarówno globalnie, jak i lokalnie. W Polsce w wielu miejscach widoczne są potężne elektrownie wiatrowe, składające się z kilkunastu lub kilkudziesięciu wiatraków z wielkimi turbinami. Takie wiatraki mogą być stawiane zarówno na lądzie, jak i na morzu (rozwiązanie to jest popularne szczególnie w Skandynawii). Często słyszymy też o realizacjach farm fotowoltaicznych, które są w stanie zaopatrywać w energię nawet niewielkie gminy.

W przypadku użytkowników indywidualnych, OZE w Polsce są coraz popularniejsze. Przy domach jednorodzinnych widać mikroinstalacje fotowoltaiczne, jak również niewielkie turbiny, które pozwalają na generowanie prądu nawet przy niewielkich podmuchach wiatru. Takie inwestycje mogą być współfinansowane przez liczne programy funkcjonujące w Polsce. Dzięki nim stworzenie instalacji fotowoltaicznej nie jest tak obciążające dla naszego portfela. Poza modułami fotowoltaicznymi czy też turbinami popularnym rozwiązaniem są także pompy ciepła, których zadaniem jest pozyskiwanie energii niezbędnej do ogrzewania budynków.

OZE

Jakie korzyści płyną z wykorzystania odnawialnych źródeł energii?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przynosi korzyści nie tylko dla nas samych, ale również dla środowiska i naszego otoczenia. Najczęściej powtarzalnym argumentem za instalacją modułów fotowoltaicznych jest oczywiście oszczędność pieniędzy. Instalacje OZE pozwalają nam częściowo lub w większym stopniu odciąć się od tradycyjnych dostawców energii, co znacząco wpływa na zasobność naszego portfela. Wiąże się to także z faktem, że nie będziemy musieli borykać się z efektami czasowych przerw w dostawie energii, gdyż będziemy ją produkować samodzielnie.

Drugą, niebagatelnie ważną kwestią jest ochrona środowiska naturalnego. Fotowoltaika czy turbiny wiatrowe to doskonała alternatywa dla klasycznych paliw kopalnych, których zasoby kurczą się bardzo szybko, a samo ich wydobywanie powoduje sporą degradację środowiska. Dzięki nowoczesnym technologiom w ostatnich dekadach możliwe stało się korzystanie z odnawialnych i praktycznie niewyczerpanych źródeł energii, jakimi są promienie słoneczne, ale też wiatr, biomasa, woda. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii wpływa w olbrzymim stopniu na środowisko naturalne, a proces wytwarzania energii nie generuje odpadów czy problematycznych gazów.

Nieustanne badania związane z odnawialnymi źródłami energii pozwalają na tworzenie nowych i lepszych metod ich pozyskiwania – przykładem mogą być moduły fotowoltaiczne, które pozwalają na wytwarzanie coraz większej ilości energii lub też bardziej wydajne turbiny wiatrowe.

OZE

Co jeszcze możemy zrobić, by żyć bardziej ekologicznie?

Chcąc jeszcze lepiej dbać o środowisko wokół nas, możemy wprowadzić kilka prostych zmian, które pozwolą na poprawę otoczenia wokół nas. Podstawowym zagadnieniem będzie ochrona zasobów, np. wody, ale też energii elektrycznej. Starajmy się oszczędzać wodę, zakręcać kurek podczas mycia zębów, wybrać prysznic zamiast wanny. Wyłączajmy światło w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma – dobrym rozwiązaniem staną się czujniki ruchu, które będą zarządzać światłem w danym pomieszczeniu.

Wiele mówi się o recyklingu – segregowanie odpadków pozwala na przetworzenie użytych materiałów, przede wszystkim plastiku, ale też szkła czy papieru. Dzięki recyklingowi tworzywa te uzyskują drugie życie, co znacząco wpływa na zmniejszenie ilości odpadów. Mieszkając domu jednorodzinnym z ogrodem, warto pomyśleć o kompostowniku, który pozwoli na bezpieczne rozkładanie się np. odpadków kuchennych.