Zbliżające się lato to okres, który wiele osób spędzi nad morzem lub jeziorem. Jednak taki odpoczynek nie musi polegać na leżeniu na plaży i może być o wiele bardziej interesujący. Jednym z najciekawszych sposobów spędzenia czasu nad wodą jest pływanie na jachcie lub motorówce. To tym bardziej ekscytujące zajęcie, jeżeli nie będziemy na nich pasażerami, tylko to my będziemy je prowadzić. Możliwość takiego doświadczenia da nam patent żeglarski lub motorowodny.

Czym są te uprawnienia i jak je zdobyć?

To wymagane prawnie dokumenty pozwalające na prowadzenie jachtów i łodzi motorowych. Są one odpowiednikiem prawa jazdy pozwalającego na poruszanie się po drogach samochodem. Zdobywa je się w podobny sposób, najpierw odbywając stosowny kurs, a następnie zdając egzamin. Analogicznie uprawnienia te podzielone są też na kategorie umożliwiające prowadzenie różnych typów pojazdów.

Najpopularniejsze rodzaje patentów

Najtańszą i najbardziej podstawową kategorią uprawnień jest patent sternika motorowodnego. Umożliwia on legalne prowadzenie jachtów motorowych. Na wodach śródlądowych, czyli między innymi na jeziorach, rzekach i kanałach, można to robić bez ograniczeń dotyczących długości kadłuba. Obostrzenia te występują jednak podczas pływania po morzu z tym dokumentem. Wtedy długość jednostki nie może przekraczać 12 metrów, rejs musi odbywać się za dnia oraz w strefie 2 mil morskich od brzegu. Uprawnienie to można zdobyć po ukończeniu 14 roku życia, ale w przypadku osób poniżej 16 roku życia występuje dodatkowe ograniczenie mocy silnika jachtu.

Chcący pływać po morzu powinni więc postarać się o patent motorowodnego sternika morskiego. Do jego uzyskania oprócz zdania egzaminu konieczna jest również pełnoletność oraz odbycie przynajmniej dwóch rejsów morskich o łącznym czasie trwania wynoszącym nie mniej niż 200 godzin. Nagrodą za ten wysiłek jest wydłużenie maksymalnej długości kadłuba do 18 metrów oraz zniesienie zakazów dotyczących odległości od brzegu, oraz pory dnia.

Dwa wyżej wymienione dokumenty dotyczą jachtów motorowych. Dla jachtów żaglowych, które poruszają się dzięki sile wiatru, a silnik pełni w nich najwyżej rolę pomocniczą, przeznaczone są inne uprawnienia. Są to: patent żeglarza jachtowego oraz jachtowego sternika morskiego. Wymagania potrzebne do ich zdobycia, a także związane z nimi ograniczenia są takie jak przy jednostkach z napędem mechanicznym.

W jakich miastach odbywają się kursy?

Bardzo dobrym miejscem na zapisanie się na taki kurs są oczywiście miasta położone nad morzem, takie jak Szczecin i Gdańsk. Jednak patent motorowodny można zdobyć też w położonej w głębi lądu Bydgoszczy, która również posiada tradycje żeglarskie i jest znana ze swojego toru regatowego.