Bez względu na to, jak dobrze opanujesz różne techniki fotograficzne,  jeśli na zdjęciu nie ma emocji, to fotografia nie wywołuje żadnych uczuć i szybko zostanie zapomniana. Pamiętaj, że głównym zadaniem dobrego ujęcia jest właśnie wywołanie emocji u widza. Może to być zachwyt pięknym krajobrazem, przypływ czułości na widok małego kotka, czy współczucie dla smutnej sceny, jaką udało nam się uchwycić. Jeśli zdjęcie nie spełnia tego warunku, to nawet przy idealnym oświetleniu i odpowiedniej kompozycji nie przyciągnie niczyjej uwagi.

Fotografowanie emocji jest trudnym zadaniem, wiele osób czuje się skrępowanych i niepewnych przed aparatem. Okazuje się, że wbrew naszym wysiłkom mimika twarzy jest nienaturalna, co od razu widać na zdjęciach. Aby osiągnąć szczere emocje, najlepiej robić fotki reportażowe i uchwycić momenty, kiedy ludzie są naturalni. Dlatego obserwuj ludzi, ucz się rozpoznawać emocje i bądź zawsze gotowy do naciśnięcia spustu migawki aparatu. 

Na co należy zwrócić uwagę, aby uchwycić szczere emocje.

Nie ma konkretnych zasad robienia tego typu  zdjęć. Emocja to reakcja człowieka na bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Uczucia te nie są statyczne i wydają się nieuporządkowane. Nawet profesjonalni aktorzy mają trudności z przedstawieniem tej czy innej emocji. Dlatego jeśli fotografujesz zwykłych ludzi, a nie profesjonalnych modeli i aktorów, lepiej nie prosić ich o przedstawienie konkretnego uczucia. Raczej zachęć fotografowaną osobę, aby zachowywała się tak naturalnie, jak to tylko możliwe. Zalecamy zwrócenie uwagi na następujące punkty:

  • Nie powinieneś powtarzać oklepanego zdania: „Powiedz cheeeez”. Wymuszone uśmiechy wyglądają nienaturalnie i nie dodają zdjęciom uroku. Jeśli modelka jest w złym humorze i nie chce się uśmiechać, nie zmuszaj jej do okazywania sztucznej radości. Smutek, zamyślenie wyglądają nie mniej atrakcyjnie na fotografiach. Nie ma złych i dobrych emocji, wszystkie mają swoją wartość i znaczenie. Czasami łzy na zdjęciu wywołują większe wrażenie niż radość i uśmiechy.
  • Podążaj za emocjami ludzi i łap je obiektywem aparatu. Nawet jeśli fotograf chce uchwycić coś zabawnego i wesołego, nie powinien na siłę wpływać na to jak ludzie się zachowują. Dzieci są szczególnie kiepskie w przedstawianiu emocji. Często przed aparatem po prostu się zamykają i zachowują zupełnie inaczej, niż byśmy tego chcieli. Lepiej jest monitorować zachowanie dziecka i fotografować go podczas jego naturalnej aktywności. Nigdy też nie podnoś głosu na dzieci, ani nie zmuszaj ich do ciągłego patrzenia w obiektyw i uśmiechania się.
  • Wykorzystaj odpowiedni moment! Najlepsze ujęcia przychodzą niespodziewanie. Żywsze emocje uzyskasz, fotografując niespodziewane wydarzenie, a nie chwile gdy modelka przybierze najbardziej uwodzicielską pozę. Miej zawsze gotowy aparat i obserwuj, co dzieje się wokół Ciebie.
  • Zwróć uwagę na oczy, to z nich odczytywane są emocje. Oczywiście istotne są także inne elementy mimiki: uniesione lub przesunięte brwi, zmarszczone czoło, wydęte usta. Twarz modelki to Twój główny sprzymierzeniec w tworzeniu zdjęć pełnych emocji.
  • Oprócz twarzy zwróć uwagę na inne części ciała. Zamknięta postawa, skrzyżowane ręce, zgięte plecy mogą wiele powiedzieć o stanie człowieka. Nawet bez szczegółowego  ujęcia twarzy można zrobić zdjęcie , które wywołuje silne emocje. Na przykład splecione ręce starszych osób opowiedzą o trwającej przez lata miłości. Dłoń matki trzymająca małą rączkę dziecka będzie mówić o matczynej trosce.
  • Zwróć uwagę na szczegóły. Czasami jakiś drobiazg może oddać nastrój na zdjęciu. Krople potu powiedzą o zmęczeniu, mokre oczy o smutku, opuszczone kąciki ust o smutku, ściągnięte brwi o irytacji. Skoncentruj się na szczegółach, aby zwiększyć emocjonalny wpływ zdjęcia.
  • Nie zapomnij o obróbce zdjęć. Nawet jeśli fotografia nie wydaje się wystarczająco emocjonalna, efekt można poprawić za pomocą edytorów graficznych. Czarno-białe zdjęcie lepiej odda smutek i melancholię, a jasne i nasycone kolory dodadzą radości fotografowanej scenie

Pamiętaj też, że najlepsze zdjęcia warto zmienić w papierowe odbitki, jest to świetny sposób na to, aby zachować wspomnienia na dłużej. Wiele internetowych fotolabów oferuje usługę wywoływania zdjęć w atrakcyjnych cenach np. tu: https://www.fotocentrum.eu/wywolywanie-zdjec.html. Dlatego zrób prezent sobie i swoim bliskim i wywołaj swoje zdjęcia już dzisiaj.