Pies w domu to wielka radość, jednak proces jego wychowywania – w tym nauka spacerów i chodzenia na smyczy – jest żmudną pracą. Co zrobić, gdy pies notorycznie oswobadza się z obroży i ucieka podczas spacerów w parku lub lesie? Jak zapobiegać powstawaniu takich niebezpiecznych sytuacji?
Trening swoje, a natura swoje
Wiele ras psów ma taką charakterystykę, że nawet mimo lat tresowania i zajęć z behawiorystą ich przedstawiciele nadal nie będą wzorowo zachowywać się podczas spacerów. Instynkt myśliwego, zakodowany tak głęboko w psim umyśle, zawsze będzie miał wpływ na zachowanie psa wobec doświadczania niektórych bodźców. Dlatego zając na środku szlaku lub sarna na polu mogą skutecznie wytrącić z równowagi najgrzeczniejszego czworonoga i szybko zapomni on o zasadach dobrych manier, które miał wpajane od okresu szczenięctwa. Największy problem powstaje wówczas, gdy pies ma skłonność do oswobadzania się nie tylko w parkach, ale również na ulicy, czy w lesie, gdzie niestety istnieje ryzyko, że może trafić na jakiegoś nadgorliwego myśliwego. Jak radzić sobie w takich sytuacjach?
Jak zabezpieczyć psa na spacerze?
Dobrym sposobem na zmniejszenie prawdopodobieństwa nagłego oswobodzenia się psa na spacerze jest rezygnacja z tradycyjnej obroży na rzecz szelek. Najbardziej odpowiednie będą szelki dla psa z uchwytem, które pozwalają na szybkie zatrzymanie psa w nerwowej sytuacji, nawet gdy nie jest na smyczy lub podczas mijania się z innym psem. Tego rodzaju szelki są wykonane z wytrzymałych materiałów, które zapewniają wygodę psu. Występują w różnych rozmiarach, co pozwala dopasować odpowiednie szelki do wielkości i wymiarów psa. Zaletą szelek jest to, że nie krępują ruchów psa, a skutecznie zapobiegają jego nagłemu oswobodzeniu się. Materiał, z którego wykonane są uprzęże jest oddychający i szybkoschnący, wiele modeli jest dodatkowo wyposażonych w elementy odblaskowe, co jeszcze bardziej podnosi bezpieczeństwo na spacerach.
Jakie szelki do nauki chodzenia dla psa?
Dla psów, które dopiero uczą się chodzenia na spacer lub tych ciągnących najlepsze będą szelki typu easy-walk. Takie szelki dla psa z uchwytem cechują się tym, że posiadają zapięcie z przodu. Dzięki temu gdy pies zaczyna mocno ciągnąć smycz podczas spaceru, system easy-walk ułatwia zahamowanie pupila i obrócenie go w stronę właściciela. Przyśpiesza to wypracowanie u psa prawidłowych nawyków na spacerze i sprawia, że wspólne wychodzenie do parku i lasu staje się dużo przyjemniejsze, również dla właściciela. Większość osób, które raz wypróbowały szelki na swoim pupilu, nie chce już wracać do klasycznej obroży. Jest to najlepsza rekomendacja dla tej technologii.