Kompresory tłokowe stosowane są do sprężania powietrza, zarówno w małych warsztatach, jak i zakładach firmowych. Jest to z pewnością bardzo przydatne urządzenie doceniane przez wielu fachowców, które może znacząco nam pomóc w wielu ważnych zadaniach. Na szczęście pomimo tego, że wygląda ono dosyć skomplikowanie, to samo użytkowanie sprężarki tłokowej jest stosunkowo proste. Aby jednak mieć pewność, że nie doprowadzimy naszymi błędnymi działaniami do usterki, warto stosować się do kilku zasad.

Kontrola oleju kluczowa

Olej w sprężarce tłokowej pełni funkcje smarowne, dlatego jest on jednym z najważniejszych aspektów, na które musimy zwrócić uwagę w czasie jej codziennego użytkowania. Dzięki niemu możliwe jest konserwowanie części ruchomych oraz skuteczne odprowadzanie powstającego w czasie pracy urządzenia ciepła. Z tego powodu bardzo ważna jest systematyczna kontrola jego poziomu w eksploatowanym urządzeniu. Jeśli jego ilość okaże się zbyt mała, to wówczas elementy w sprzęcie nie będą odpowiednio nasmarowane, co narazi je na zatarcie, które może skutkować z kolei nawet awarią systemu elektronicznego. Pamiętajmy, że również zbyt duża ilość oleju wpływa niekorzystnie na sprzęt i może spowodować jego usterki, dlatego nie należy dolewać go zbyt nadgorliwie.

Regularna wymiana filtrów

Ważną czynnością w dbaniu o sprężarki tłokowe jest dokonywanie regularnej wymiany filtrów powietrza oraz oleju. Ten pierwszy dobrze jest zmienić, gdy minie okres dwóch, lub trzech tysięcy przepracowanych godzin. Jeśli natomiast nasz sprzęt użytkujemy stosunkowo rzadko, to należy sugerować się nie tyle przepracowanymi godzinami, ile czasem. W takim przypadku wymiany filtra powietrza powinno się dokonywać co najmniej raz na rok.

Gdy chodzi natomiast o filtr oleju, to tutaj sprawa jest nieco prostsza. Filtr oleju w sprężarkach tłokowych zmieniamy bowiem nie rzadziej niż po dwóch tysiącach godzin pracy urządzenia.

Regularne wymienianie wspomnianych powyżej komponentów jest bardzo istotne, gdyż pomaga utrzymać efektywność prowadzonych prac. Jeśli bowiem filtry są niesprawne, to wówczas skutkuje to znaczącym spadkiem wydajności oraz szybszym zużywaniem się podzespołów roboczych, takich jak łopatki, cylindry oraz tłoki. Pamiętajmy, że w skrajnych przypadkach wadliwe filtry mogą doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia sprzętu poprzez jego zatarcie.

Serwis sprężarek może pomóc

Aby uniknąć napraw, należy regularnie kontrolować stan urządzenia i dokonywać jego regeneracji. Szczególną uwagę zwracajmy też na jakość użytkowanego oleju i jego poziom. Wymieniać należy również regularnie filtry. Pamiętajmy jednak, że czasami nawet pomimo prawidłowego użytkowania i najwyższego poziomu dbałości sprężarka tłokowa może ulec awarii. W takich przypadkach niezastąpiony okaże się oczywiście serwis sprężarek, który szybko zdiagnozuje oraz usunie usterkę. Należy jednak zawsze wybierać wyłącznie doświadczone podmioty w tym zakresie, które zagwarantują wysoka jakość wykonanej usługi.