Przeprowadzka wiąże się z wieloma wyzwaniami. Już sam proces pakowania wymaga ostrożności, aby móc potem dowieźć cały dobytek na miejsce bez uszkodzeń. Niezależnie od tego, czy przenosicie firmę, czy zmieniacie miejsce zamieszkania, warto znać sposoby na zabezpieczenie delikatnych przedmiotów. Ten artykuł poprowadzi Was przez cały proces przeprowadzki: od demontażu, przez pakowanie po rozładunek domowego bądź firmowego wyposażenia wnętrz.
Lampy, lustra, rzeźby, porcelana, szkło czy osobiste drobiazgi to przedmioty, które łatwo zniszczyć. Do wyposażenia domowego, które często jest uszkadzane podczas przeprowadzki, należy też sprzęt elektroniczny. Wszystkie to można jednak dowieźć bezpiecznie na miejsce, wystarczy dobra organizacja i trochę praktycznej wiedzy.
Jak spakować delikatne przedmioty?
Wyposażenie naszych domów czy firm często przemierza długie trasy, aby dotrzeć do miejsca docelowego. Przykładowo, planując przeprowadzkę do Warszawy z Pomorza, musimy się liczyć z dłuższym czasem przewozu, co zwiększa ryzyko uszkodzenia ładunku. Dlatego tak ważne jest odpowiednie spakowanie przenoszonego dobytku. Pomogą w tym materiały ochronne i akcesoria, stanowiące amortyzację podczas transportu:
- opakowania – solidne kartony i pudła, tektura falista o różnych formatach;
- taśma klejąca i nożyczki;
- folia – zabezpieczy przed zarysowaniem np. lustra;
- szary papier – gnieciony w kulki pomoże wypełnić puste przestrzenie w kartonach, przydatny także przy przewożeniu zastawy stołowej, którą szczelnie opakowujemy papierem;
- folia bąbelkowa – ma wszechstronne zastosowanie ochronne, ale szczególnie jest pomocna przy zabezpieczaniu porcelany i szkła;
- ekologiczny wypełniacz – jego stosowanie jest nowym trendem w dobie powszechnej sprzedaży wysyłkowej, ten materiał ochronny sprawdza się także przy przeprowadzkach. Jest to w pełni biodegradowalny produkt wykonany ze skrobi, rozpuszczalny w wodzie.
Nie wszystkie materiały ochronne musicie kupować. Do zabezpieczenia poszczególnych przedmiotów możecie też użyć gazet, ręczników czy kawałków tkanin. Proces pakowania powinien poprzedzić ostrożny demontaż kruchych i narażonych na uszkodzenia bibelotów oraz elementów wyposażenia wnętrz. Jeśli to możliwe, należy je rozkręcić, rozłożyć na części i zapakować osobno.
W przypadku, gdy nie jesteście pewni swoich umiejętności w zakresie pakowania delikatnych przedmiotów, możecie skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w przeprowadzkach. Specjalistom warto powierzyć przede wszystkim pakowanie i przewóz rzeczy wyjątkowo wartościowych, takie jak dzieła sztuki, antyki czy kolekcje szlachetnych alkoholi.
Bezpieczny transport dobytku
Po spakowaniu narażonych na uszkodzenia przedmiotów koniecznie oznaczcie paczkę np. ostrzegawczym napisem lub umownym symbolem, który pozwoli Wam rozpoznać ją wśród licznych kartonów i pudeł.
Niezależnie od tego, czy zajmujecie się Państwo przeprowadzką, czy wynajmujecie w tym celu pomocników, warto to zrobić. Osoby przenoszące spakowane przedmioty będą wiedziały, jak układać poszczególne paczki, by uniknąć zniszczeń podczas przewożenia. Również podczas rozładunku będą ostrożniej obchodziły się z paczkami z delikatną zawartością – podkreśla specjalista z firmy Global Service z Gdańska, zajmującej się przeprowadzkami krajowymi i międzynarodowymi.
Na kartony z delikatnymi przedmiotami nie powinno się kłaść innych, cięższych paczek. Pakując je do środków transportu, należy też pamiętać o takim ułożeniu, by ładunek się nie przemieszczał.