Nasza skóra bardzo często jest narażona na przesuszenie. Ma to związek z wysoką temperaturą, odwodnieniem, stosowaniem kosmetyków zawierających powodujące przesuszenie składniki, a także niedokładnym demakijażem. Oczywiście to nie wszystkie przyczyny suchej skóry. Warto je poznać i dowiedzieć się jak zadbać o prawidłowe nawilżenie twarzy i ciała.

Przyczyny suchej skóry twarzy i ciała 

Promieniowanie UV powoduje degradację komórek skóry i jej przesuszenie. Jednak zbyt długa ekspozycja na słońce bez odpowiedniego nawilżenia, to nie jedyna przyczyna przesuszenia i łuszczenia się skóry. Jest ich znacznie więcej. Warto zwrócić uwagę na skład kosmetyków, które się  stosuje. Jeśli mają w składzie alkohol, to niestety będzie on powodował przesuszanie się skóry. Podobne działanie mają gruboziarniste peelingi, które nie są polecane w przypadku skóry suchej i wrażliwej. Złuszczanie jest ważne, ale lepiej w takiej sytuacji stosować peelingi enzymatyczne, które mogą mieć działanie nie tylko złuszczające, ale i nawilżające. Gdy dieta jest uboga w zdrowe tłuszcze czy minerały, a także ważne dla zdrowej skóry witaminy, to niestety również przyczynia się do przesuszenia skóry twarzy i ciała. Na taki objaw wpływ mogą mieć także zaburzenia hormonalne. Przesuszona skóra występuje w przypadku niedoczynności tarczycy.   

Prawidłowa pielęgnacja suchej skóry twarzy i ciała        

Wiele osób zastanawia się, co na suchą skórę na ciele najlepiej się sprawdzi? Otóż warto sięgnąć po kosmetyki, które w swoim składzie nie mają parabenów, SLS czy SLES, a za to są bogate w kwas hialuronowy. Im mniejsze cząsteczki kwasu hialuronowego, tym jego głębsze działanie. Bardzo ważne jest nie tylko nawilżanie, ale i wzmacnianie bariery lipidowej, która chroni przed utratą wody. Dlatego warto sięgać po kosmetyki, które zawierają nie tylko nawilżające humektanty, do których należy także wyciąg z aloesu, ale i emolienty, wśród których można wymienić naturalne oleje takie jak rycynowy czy kokosowy. Przesuszeniu skóry twarzy zapobiega też w pewnym stopniu niacynamid. Ten ostatni pomaga we wiązaniu ceramidów i lipidów, które tworzą wspomnianą warstwę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Z kolei retinol w zbyt dużym stężeniu może powodować przesuszenie skóry, dlatego wprowadzając go do pielęgnacji na spłycenie zmarszczek czy poprawę kolorytu skóry, a także ujędrnienie należy zaczynać od produktów, które zawierają jego niskie stężenie. Można je stopniowo zwiększać po kilku tygodniach, gdy skóra przyzwyczai się do retinolu i nie wykazuje przesuszenia czy zaczerwienienia. 

O czym należy pamiętać walcząc o zdrową, odpowiednio nawilżoną skórę?

Trzeba unikać zbyt długich kąpieli, które powodują przesuszanie się skóry. Warto używać po kąpieli kosmetyków zawierających naturalne oleje. Trzeba też unikać zbyt wysokiej temperatury podczas codziennych czynności higienicznych. Niezbędne jest właściwe oczyszczanie skóry i do tego celu świetnie sprawdza się płyn micelarny. Warto wiedzieć, że micele tworzą barierę ochronną, oczyszczają, a jednocześnie zapobiegają utracie wody z naskórka. Regularny demakijaż to podstawa, by skóra zawsze była odpowiednio oczyszczona. Należy unikać korzystania z sauny, a także czynników drażniących takich jak choćby chlorowana woda. Wychodząc z domu trzeba pamiętać, by krem z filtrem nakładać co 2-3 godziny na całe ciało. Koniecznie trzeba pić przynajmniej 2 litry wody niegazowanej dziennie.