Krótkowzroczność stanowi najczęściej spotykaną refrakcyjną wadę wzroku, opartą na nieprawidłowym skupianiu promieni świetlnych przy układ optyczny oka. Tego rodzaju zaburzenie przekłada się na poważne problemy w codziennym funkcjonowaniu, a także konieczność noszenia okularów korekcyjnych. Poznaj sprawdzone sposoby na zatrzymanie postępującej krótkowzroczności!

Objawy krótkowzroczności

Do najczęstszych objawów miopii, zwanej również krótkowzrocznością, należy:

  • rozmazany obraz widziany z dalszej odległości
  • częste mrużenie oczu w czasie patrzenia w dal
  • uczucie zmęczenia oczu
  • bóle głowy
  • usilne przybliżanie przedmiotów
  • pieczenie i częste pocieranie oczu

Podstawowe przyczyny

Bezpośrednią przyczyną krótkowzroczności jest silne załamanie światła przez soczewkę, rogówkę bądź wydłużona gałka oczna.

Jeżeli chodzi o etiologię zaburzenia, niebagatelne znaczenie mają czynniki genetyczne. Szacuje się, że w przypadku obojga rodziców cierpiących na miopię, ryzyko dziedziczenia wzrasta do nawet 80%.

Od lat 50-tych ubiegłego wieku, liczba przypadków krótkowzroczności systematycznie wzrasta, w związku z czym należy mieć również na uwadze czynniki środowiskowe. Za główne przyczyny miopii przyjmuje się pracę wzrokową z bliskiej odległości, do której należy:

  • czytanie
  • pisanie
  • praca przy komputerze

Ponad to, na rozwój wady wpływają niedobory witamin A, D i E, stosunkowo wczesna nauka czytania, brak aktywności fizycznej, ponadprzeciętny kontakt ze sztucznym oświetleniem, a także dieta uboga w owoce i warzywa.

Jak zatrzymać krótkowzroczność?

Jeżeli chodzi o leczenie krótkowzroczności, w pierwszej kolejności należy się udać do sprawdzonego optyka, który dokona odpowiedniej diagnozy (więcej dowiesz się tutaj).

Pierwszym krokiem w zatrzymaniu postępującej krótkowzroczności i zadbanie o należytą higienę pracy wzrokowej. Korzystnie służyć będą częste przerwy, a także unikanie wielogodzinnego patrzenia w ekran monitora. Ponad to, co 20 minut pracy przy komputerze wskazane jest skupienie wzroku na 20 sekund na obiekcie oddalonym o około 6 metrów.

Na zatrzymanie krótkowzroczności przede wszystkim wpływa częste przebywanie w naturalnym oświetleniu na świeżym powietrzu, a także regularna aktywność fizyczna korzystnie oddziałująca na cały organizm. Swoją dietę warto urozmaicić o różnorodne owoce i warzywa, dostarczając tym samym witamin A, D i E.

Najskuteczniejszą formą zatrzymania progresującej krótkowzroczności jest jednak laserowa korekcja wzroku, przywracająca zdolności naturalnego widzenia.