Ogrzewanie własnego domu to poważna decyzja, która wymaga wzięcia pod uwagę kilku istotnych czynników. Przede wszystkim trzeba uwzględnić zarówno koszty samej inwestycji, jak i późniejszej eksploatacji. Niezwykle istotna jest także kwestia związana z obsługą urządzeń grzewczych. Inwestorom coraz częściej zależy na tym, aby zapewnić sobie pełen komfort, dlatego też decydują się na takie rozwiązania, które będą wygodne w użytkowaniu. Z tego powodu dość często wybór pada na kotły z podajnikiem, dlatego też warto wiedzieć, czym się one charakteryzują i jaki podajniki wybrać – ślimakowy czy tłokowy.
Kotły na pellet czy ekogroszek mogą być wyposażone w podajnik. Jak sama nazwa wskazuje, ma on za zadanie podawanie paliwa do kotła, dzięki czemu rola użytkownika zostaje ograniczona do minimum. Musi on pamiętać jedynie o tym, aby raz na kilka dni uzupełnić opał w zasobniku. O zalety takiego rozwiązania zapytaliśmy przedstawiciela sklepu 499.pl, zajmującego się sprzedażą nowoczesnych urządzeń grzewczych.
Kocioł z podajnikiem to doskonały wybór dla osób, które oczekują komfortowych rozwiązań i nie mają ochoty na regularne wizyty w kotłowni. Po zasypaniu pelletu czy ekogroszku można o nim zapomnieć nawet na tydzień. Jako że jest to urządzenie, które rozpala się i gasi samoczynnie, będzie pobierało i rozpalało opał według wskazań programatora. Nie należy się również martwić o pożar, który mógłby zostać wywołany zapaleniem się całego paliwa, bowiem został on wyposażony w system zabezpieczający, dzięki któremu niemożliwe jest przedostanie się płomienia do zasobnika. Łatwość obsługi i instalacji to jedna z największych zalet tego typu kotłów, tym bardziej, że najnowsze modele można obsługiwać za pomocą laptopa czy smartfona, twierdzi nasz rozmówca.
Nie ulega więc wątpliwości, że kocioł z podajnikiem to dobry wybór. Jedynym dylematem może być jedynie rodzaj podajnika – ślimakowy czy tłokowy? Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dowiedzieć się, czy charakteryzują się oba rodzaje podajników.
Podajnik ślimakowy
Konstrukcja podajnika tego typu przypomina śrubę. Żeliwny lub stalowy ślimak umieszczony wewnątrz przewodu podajnika przepycha opał z zasobnika do komory spalania, a jego praca kontrolowana jest przez sterownik. Podajnik ślimakowy jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem w kotłach przeznaczonych do sypkich paliw suchych, takich jak pellet czy ekogroszek. Największą zaletą pieca z tego typu podajnikiem jest duża bezobsługowość, ponieważ po podaniu paliwa można o nim zapomnieć nawet na kilka dni. Ważne są również w jego przypadku kwestie ekologiczne. Jako że ślimak podaje paliwo od dołu, a spalanie odbywa się od góry, emisja spalin jest znacznie niższa niż w przypadku spalania dolnego.
Choć podajnik ślimakowy jest najpopularniejszym rozwiązaniem, ma on również pewne wady. Trzeba w jego przypadku wybierać jedynie suche paliwo, bowiem wilgotny opał może zablokować podajnik. Nadaje się on ponadto jedynie do pelletu i ekogroszku.
Podajnik tłokowy
Zasada jego działania opiera się na pracy tłoka, który wykonuje ruch posuwisty. Dzięki sterowaniu elektronicznemu podaje on partię opału do komory spalania, a następnie się cofa, by dostarczyć kolejną partię. Jest to również rozwiązanie bezobsługowe, które wymaga od użytkownika jedynie okresowego uzupełniania opału. Przewagą tego typu rozwiązania nad podajnikiem ślimakowym jest większa dowolność w doborze paliwa. W piecach z podajnikiem tłokowym można spalać zarówno pellet i ekogroszek, jak i miał czy węgiel brunatny. Ponadto kotły są praktycznie bezawaryjne i bardzo trwałe. Dają również możliwość wyczyszczenia bez konieczności wygaszania paleniska.
Wadą podajników tłokowych jest również możliwość zablokowania tłoka w wyniku użycia słabej jakości paliwa o wysokiej wilgotności. Jest to jednak rzadsze niż w przypadku podajników ślimakowych.
Oba rodzaje podajników zapewnią bezobsługowość i wpłyną na komfort użytkowania pieca. Jeśli zależy nam na sprawdzonym, stosowanym od dawna rozwiązaniu, to powinniśmy postawić na podajnik ślimakowy. Jeśli zaś chcielibyśmy mieć większą dowolność w wyborze opału, to lepszym wyborem będzie podajnik tłokowy.