Jednym z podstawowych sposobów oceny prawidłowości wykonania połączeń spawanych są różnorodne badania techniczne z kategorii nieniszczących. Oznacza to, że zastosowane metody badawcze nie mają negatywnego wpływu na strukturę sprawdzanych materiałów, nie przyczyniają się do ich uszkodzenia, osłabienia czy pogłębienia istniejących wad. Profesjonaliści, tacy jak laboratorium de-tech.pl, oferują kilka typów badań nieniszczących. Jakie to badania i czym się charakteryzują?
Wykrywanie nieciągłości powierzchniowych
Podstawą oferty praktycznie wszystkich firm zajmujących się realizacją badań jakości wykonania połączeń spawanych są badania wizualne i penetracyjne. Pierwsze z nich polegają na oględzinach spoiny okiem nieuzbrojonym lub z wykorzystaniem dodatkowych przyrządów optycznych. Drugie wykorzystują zjawisko kapilarności. Po nałożeniu na badany materiał specjalnego preparatu, wnika on w istniejące ubytki i po nałożeniu wyświetlacza stają się one widoczne gołym okiem. W przypadku materiałów ferromagnetycznych można wykonać również dokładniejsze badanie. W laboratorium de-tech.pl wykonuje się badania magnetyczno-proszkowe z wykorzystaniem wysokiej klasy defektoskopów. Takie badania dają możliwość szybkiego wykrycia powierzchniowych uszkodzeń, które wnikają w głąb materiału.
Ubytki niewidoczne, znajdujące się w strukturze materiału
Profesjonaliści z laboratorium de-tech.pl oprócz badań podstawowych wykonują również bardziej szczegółowe analizy połączeń spawanych pod kątem ewentualnych niespójności, szczelin i ubytków znajdujących się w głębi materiału. Przykładem jest badanie ultradźwiękowe, które daje możliwość wykrycia istniejących nieciągłości, pozwala określić ich rozmiar, ilość oraz lokalizację. Najdokładniejszym z badań nieniszczących realizowanych przez specjalistów z firmy de-tech.pl jest badanie radiograficzne wymagające użycia zaawansowanego sprzętu, zapewniające możliwość oceny stanu technicznego elementów konstrukcyjnych o dość dużej grubości. Dzięki metodzie radiograficznej można wykryć zarówno powierzchniowe, jak i wewnętrzne ubytki, w tym pęknięcia, rysy, kieszenie i szczeliny.
Do kategorii badań nieniszczących realizowanych przez fachowców z laboratorium de-tech.pl można zaliczyć również badania grubości powłok i elementów. Do ich wykonania najczęściej wykorzystuje się elektroniczne grubościomierze ultradźwiękowe. Takie badania dają m.in. możliwość sprawdzenia grubości powłoki zabezpieczenia antykorozyjnego czy grubości ścianki profilu zamkniętego bez konieczności jego cięcia.