Leczenie okulistyczne często wymaga przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych. Zazwyczaj w takim leczeniu okulistycznym wykorzystuje się lasery medyczne. Co ważne, wykorzystywane w chirurgii okulistycznej lasery, to nie jeden rodzaj urządzenia, ale aż trzy różnego rodzaju lasery, które są przeznaczone do leczenia różnego rodzaju chorób i schorzeń. W artykule dokładniej przedstawiamy wszystkie stosowane w okulistyce rodzaje laserów i opisujemy do wykonywania jakiego rodzaju zabiegów się je wykorzystuje.

Każdy rodzaj lasera służy do wykonywania zabiegów innego odcinka oka

Lasery medyczne są powszechnie stosowane  w medycynie mniej więcej od lat 80. XX wieku. Co więcej, cały czas rosną możliwości wykorzystania laserów w różnego rodzaju zabiegach chirurgicznych, także  w okulistyce. Dlaczego lasery medyczne są tak chętnie stosowane w leczeniu? Ponieważ pozwalają na znaczne zwiększenie precyzji wykonywania różnego typu zabiegów. Jest to szczególnie istotne w chirurgii okulistycznej, w której beż użycia laserów praktycznie nie  byłoby możliwości wykonywania zabiegów chirurgicznych oczu.

Obecnie w chirurgii okulistycznej są stosowane aż 3 rodzaje laserów medycznych: lasery yagowe, lasery argonowe oraz lasery excimerowe. Każdy z nich jest przeznaczony do wykonywania zabiegów chirurgicznych w innych odcinkach oka, czyli tak naprawdę do leczenia różnego rodzaju chorób i schorzeń. Jakie są możliwości zastosowania każdego z wymienionych rodzajów laserów?

Zastosowanie laserów yagowych w chirurgii okulistycznej

Lasery yagowe wykorzystuje się do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych przedniego odcinka oka.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Poland Optical, renomowanego dystrybutora najwyższej jakości sprzętu okulistycznego i optycznego: Znaczenie laserów yagowych w chirurgii okulistycznej jest bardzo duże, ponieważ to właśnie ten typ laserów medycznych jest wykorzystywany w leczeniu operacyjnym zaćmy i jaskry, czyli dwóch najpoważniejszych chorób oczu. Podczas operacji zaćmy laser yagowy pełni rolę noża chirurgicznego, za pomocą którego można usunąć zniszczoną soczewkę oka. Jednocześnie, usunięcie zniszczonej soczewki nie wiąże się od razu z koniecznością usunięcia także torby soczewki, która pozostaje w nienaruszonym stanie. Z kolei w operacjach jaskry, laser yagowy jest stosowany w łagodzeniu objawów choroby poprzez poprawę odpływu cieczy z  oka.

W jakich zabiegach okulistycznych wykorzystuje się lasery argonowe?

Drugim typem laserów okulistycznych, które są wykorzystywane w leczeniu chirurgicznym chorób i schorzeń oczu są lasery argonowe. Ten typ laserów wykorzystuje się do wykonywania zabiegów tylnego odcinka oka. Lasery argonowe inaczej nazywane są także laserami zielonymi. Przy ich użyciu możliwe jest przede wszystkim leczenie chorób siatkówki oka, a dokładniej wykonywanie w nabłonku barwnikowym siatkówki miejscowych stanów zapalnych, które później, po zabliźnieniu powodują połączenie ze sobą brzegów siatkówki i zapobiegają jej odwarstwieniu. Oprócz tego lasery zielone wykorzystuje się też w leczeniu retinopatii cukrzycowej, czyli objawów związanych z powstawaniem powikłań w chorobie cukrzycowej.

Jakie są możliwości zastosowania laserów excimerowych?

Ostatnim rodzajem laserów okulistycznych są lasery excimerowe. Stosuje się je do wykonywania zabiegów na rogówce oka. Najczęściej wykonywanych z ich użyciem rodzajem zabiegu jest laserowa korekcja wzroku, czyli usunięcie niektórych wad wzroku. Wykorzystując laser excimerowy można usunąć m.in. postępującą krótko- lub dalekowzroczność.