Niepłodność to według Światowej Organizacji Zdrowia i lekarzy coraz częściej występujący problem u par w wieku rozrodczym. Na szczęście, usłyszenie takiej diagnozy nie oznacza całkowitego braku możliwości doprowadzenia do zajścia w ciążę. Istnieje już bowiem wiele skutecznych metod leczenia, które dają pacjentom szansę na posiadanie potomstwa. Jedną z najczęściej stosowanych metod wspomagania rozrodu jest inseminacja domaciczna. W artykule dokładniej opisujemy, na czym polega inseminacja domaciczna oraz jakie są najczęstsze wskazania do jej zastosowania w leczeniu niepłodności.

Co to jest niepłodność?

Niepłodność to problem, polegający na długotrwałym braku możliwości doprowadzenia do zajścia w ciążę. Według zaleceń WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, o takim problemie można mówić u pacjentów, którzy podejmują nieudane próby zajścia w ciążę przez 12 miesięcy.  W takich przypadkach zaleca im się udać po pomoc do specjalnej kliniki lub do specjalisty, który zajmuje się leczeniem niepłodności. W przypadku powstania takich problemów u pacjentów w wieku rozrodczym niezbędne może być najpierw przeprowadzenia dokładnej diagnostyki w celu określenia ich przyczyn, a później zaplanowanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Co bardzo ważne, niepłodność u pacjentów równie często jest spowodowana czynnikiem damskim, jak i czynnikiem męskim. Często bywa i tak, że przyczyny tego typu problemów leżą po obu stronach jednocześnie. Jedną z głównych i najczęściej stosowanych metod leczenia niepłodności jest właśnie inseminacja domaciczna.

Na czym polega leczenie niepłodności z zastosowaniem inseminacji domacicznej

Inseminacja domaciczna to metoda leczenia niepłodności, która polega na wprowadzeniu bezpośrednio do macicy odpowiednio wcześniej przygotowanych plemników z nasienia partnera lub z nasienia dawcy. Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Ośrodka Leczenia Niepłodności OVIklinika w Warszawie:

Do przeprowadzenia inseminacji domacicznej stosuje się specjalny cewnik. Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest jednak także właściwe przygotowanie do niego pacjentki. Polega ono przede wszystkim na leczeniu hormonalnym, w celu uzyskania w danym cyklu odpowiedniej liczby pęcherzyków jajnikowych po to, aby zwiększyć jeszcze bardziej szanse na zajście w ciążę.

Wskazanie do zastosowania inseminacji domacicznej

A w jakich przypadkach najczęściej podejmuje się decyzję o zastosowaniu zabiegu inseminacji domacicznej w leczeniu niepłodności? Metoda ta jest wybierana przede wszystkim w przypadku stwierdzenia problemów z przejściem plemników przez śluz w kanale szyjki macicy. Takie problemy mogą być związane z wrogością śluzu u pacjentki, czyli z obecnością w śluzie przeciwciał przeciwplemnikowych. Wskazaniem do przeprowadzenia inseminacji domacicznej może być też stwierdzenie nieprawidłowych parametrów nasienia, czyli przede wszystkim zbyt malej liczebności bądź słabej ruchliwości plemników lub brakiem upłynnienia nasienia. Innym wskazaniem do podjęcia próby zapłodnienia z zastosowaniem metody inseminacji mogę być też zaburzenia ejakulacji u pacjenta, np. w postaci ejakulacji wstecznej.

Wskazaniem do podjęcia próby zapłodnienia metodą inseminacji domacicznej może być też tzw. niepłodność idiopatyczna, czyli o nieznanej przyczynie. Według prowadzonych statystyk skuteczność leczenia niepłodności z zastosowaniem inseminacji domacicznej jest na poziomie 10-12%. Próby inseminacji można jednak wielokrotnie powtarzać.