Jak wykazują najnowsze badania, psy prawdopodobnie towarzyszą nam już od 40 tysięcy lat. Obecnie mamy mnóstwo ras tych zwierząt, które zostały wyhodowane w określonych celach. Różnią się one wyglądem, umaszczeniem i wielkością. Istnieje wiele ras małych piesków, rasy średniej wielkości, duże psy, a także zwierzęta olbrzymich rozmiarów. Często wielkość psa ma związek ze stawianymi mu zadaniami. Bardzo duże lub gigantyczne rasy obejmują psy o wysokości w kłębie co najmniej 70 cm, które zostały wyhodowane do polowania na duże zwierzęta, w celu ochrony zwierząt gospodarskich przed wilkami lub do ochrony mienia. Ludzie starali się, aby te psy przekraczały rozmiary wilków, a swoim wyglądem wzbudzały strach u potencjalnych złodziei. Poniżej przedstawiamy trzech przedstawicieli największych ras psów na świecie

Dog niemiecki.

Wysokość w kłębie: psy nie mniej niż 80 cm, samice nie mniej niż 72 cm.

Waga: Samica: 45–59 kg, Samiec: 54–90 kg

Już starożytni Niemcy polowali na niedźwiedzie i dziki z pomocą dogów niemieckich. W późniejszych wiekach hodowla tych psów stała się przywilejem wyższych klas społecznych.

Dog niemiecki został nazwany „Apollem świata psów” za dumny, potężny, ale szlachetny wygląd. Przedstawiciele tej rasy dwukrotnie weszli do Księgi Rekordów Guinnessa jako największe psy na świecie.

U tak dużego psa charakter ma ogromne znaczenie. Dog niemiecki powinien być łagodny, dobroduszny i łatwy do ułożenia. Osoba, która chce posiadać doga, będzie potrzebowała odpowiedniej ilości czasu, bo chociaż dog jest dobrym zwierzęciem rodzinnym, to  jednocześnie wymaga długich spacerów i odpowiedniej dawki ruchu. Wychowywanie młodych dogów wymaga znacznych kosztów i troskliwej opieki ze względu na ich szybki wzrost. Zwierzęta te potrzebują odpowiedniej, wysokogatunkowej karmy, która będzie odpowiednio wspierać kości i więzadła młodych dogów. Błędy hodowlane mocno rzutują na zdrowie psa przez całe jego późniejsze życie.

Irlandzki wilczarz.

Wysokość w kłębie: psy 81-86 cm, suki nie mniej niż 71 cm.

Waga: Samica: 55 kg, Samiec: 40 kg

Te psy były używane od czasów starożytnych do polowania na wilki, jelenie i łosie. Ponadto były one nie tylko uczestnikami polowań, ale także towarzyszami szlachty i królów.

Należy pamiętać, że rasa ta jest bardzo wymagająca pod względem hodowli. Przed zakupem należy szczególną uwagę zwrócić na pochodzenie i rodowód szczeniąt. Ten ogromny pies potrzebuje dużej przestrzeni życiowej w domu, dobrze ogrodzonej działki, a także długich spacerów. Należy też pamiętać, aby młode psy nie były nadmiernie przeciążone, dopóki ich szkielet i mięśnie nie będą odpowiednio silne.

Ten wrażliwy olbrzym jest cichy, spokojny w domu i cierpliwy wobec dzieci. Wilczarz potrzebuje bliskiego kontaktu z członkami rodziny. Jest także bardzo łatwy w pielęgnacji. Niestety, oczekiwana długość życia wilczarza jest dosyć krótka.

Mastif tybetański.

Wysokość w kłębie: 61-71 cm.

Waga: 64-78 kg, do 110 kg.

Mastif tybetański to typowy owczarek górski, doskonale przystosowany do surowego klimatu i trudnego terenu. Jest gotów chronić zwierzęta gospodarskie przed dużymi drapieżnikami i innymi niebezpieczeństwami. Psy tej rasy wykazujące najsilniejszy instynkt obronny były chętnie wykorzystywane do ochrony pałaców. 

Mastify tybetańskie są odważne i wytrzymałe oraz mają silny instynkt obronny. Przy odpowiednim wychowaniu mogą stać się przyjacielskie, lojalne, cierpliwe wobec dzieci i innych zwierząt. Jednak należy pamiętać, że są niezwykle nieufne wobec obcych, niekiedy mogą wykazywać wobec nich agresję. Ten inteligentny pies zachował niezależność psa pasterskiego i dlatego mastif tybetański musi być uczony posłuszeństwa, już od szczeniaka.

Nie jest to pies wymagającym szczególnej pielęgnacji, wydłużoną wełnę wystarczy od czasu do czasu przeczesać szczotką. Warto pamiętać, że niewrażliwy na zmiany pogody mastif tybetański  woli przebywać na zewnątrz niż w ciepłych pomieszczeniach.

Oczywiście bardzo duże psy wymagają z naszej strony więcej uwagi. Musimy zapewnić im odpowiednie wychowanie, które sprawi, że zwierzę nie będzie niebezpieczne dla ludzi i innych psów. Oczywiście wyższe są też koszty hodowli, co przede wszystkim jest związane z ceną karm. Przewóz psa, zwłaszcza na większe odległości również może być kłopotliwy i często musimy skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm transportowych. Ponadto duże psy wymagają odpowiedniej dawki aktywności, a nie każdy właściciel dysponuje tak dużą ilością wolnego czasu.