Wątroba jest bardzo ważnym organem pełniącym wiele różnych funkcji – między innymi pomaga trawić pokarm, magazynuje witaminy oraz minerały i co bardzo ważne, usuwa toksyny z organizmu. Choroba i uszkodzenie wątroby mogą powodować szeroki zakres objawów, od łagodnych do poważnych, a niestety w ciężkich przypadkach (i przypadkach nieleczonych) mogą czasami prowadzić do całkowitej niewydolności wątroby. Problemy z wątrobą występują najczęściej u starszych psów, ale pewne schorzenia mogą również dotyczyć szczeniąt.

Chora wątroba – jakie są jej przyczyny u psa

Chora wątroba może być spowodowana różnymi czynnikami. Wśród przyczyn możemy wyszczególnić różnego rodzaju infekcje: bakteryjne, wirusowe, grzybicze, a także pasożyty, jak robaczyca serca i przywry wątrobowe. Wątroba u psa może chorować na skutek rozwijającego się nowotworu lub urazu mechanicznego. Wśród przyczyn niewydolności wątroby należy wyodrębnić również złą dietę. Może być to niedożywienie, które wiąże się z niedoborami witamin, aminokwasów lub odwrotnie – nadmiar tłuszczów i węglowodanów w diecie.

Niektóre rasy psów są również bardziej podatne na choroby wątroby. Labradory mogą być bardziej narażone na rozwój choroby wątroby z powodu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które są powszechnie stosowane w leczeniu zapalenia stawów u starszych psów. Teriery mają zwykle wysoką podatność genetyczną na chorobę spichrzania miedzi, która może prowadzić do choroby i niewydolności wątroby.

Chora wątroba u psa – jakie są jej objawy

Najczęstsze oznaki chorej wątroby u psa to problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty i biegunka, żółtaczka (zażółcenie skóry, dziąseł i białek oczu), złe samopoczucie (uczucie ogólnego złego samopoczucia i zmęczenia. Wątroba u psa, jeśli jest chora wówczas ma on słaby apetyt.

Aby stwierdzić, czy Twój pies ma chorobę wątroby, weterynarz powinien zrobić wyniki badań krwi i moczu. Mogą być potrzebne prześwietlenia, USG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Czasami konieczna jest biopsja wątroby. Większość psów z chorobą wątroby ma podwyższony poziom enzymów wątrobowych, wątrobę, która jest albo za mała, albo za duża i nieprawidłowości w tkance wątroby.

Dieta podczas choroby – podstawowe zasady

Twój zwierzak będzie potrzebował czasu i spokoju w okresie rekonwalescencji. Jeśli stan zapalny zostanie wykryty wcześnie, można go odwrócić – dotyczy to zwłaszcza młodych psów u starszych będzie to trudniejsze. Dieta w tym okresie powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa, aby nadmiernie nie obciążać i tak już osłabionej wątroby. Posiłki podajemy często, a porcje muszą być niewielkie. Poza tym pożądane byłoby uzupełnienie tej diety witaminami rozpuszczalnymi w wodzie, takimi jak B, E i K.

Wątroba u psa – zapobieganie chorobom

Chora wątroba u psów może być poważnym problemem, ale znajomość objawów i przyczyn pozwala w odpowiednim czasie zareagować i wdrożyć leczenie. Jednak najlepiej, aby to leczenie nie było w ogóle konieczne, dlatego należy zawczasu zadbać o zdrowie naszego czworonoga. Ważnym aspektem profilaktyki jest odizolowanie psa od środków trujących, to bardzo ważne, gdyż toksyny mogą nawet trwale uszkodzić wątrobę psa. Nie możemy również zapominać o profilaktycznych badaniach krwi czy szczepieniach. Priorytetem jest tu zdrowa i zbilansowana dieta. Tylko racjonalny sposób żywienia naszych zwierząt jest w sanie zapewnić im zdrowie i długie życie. Wybierając karmę należy korzystać z usług tylko sprawdzonych sprzedawców, wtedy mamy pewność, że oferowany asortyment jest najwyższej jakości. Możemy też uzupełniać dietę naszych pupili suplementami, które należy dobierać do ich wieku, rasy czy też aktualnych potrzeb.