Oświetlenie ogrodowe już dawno przestało ograniczać się wyłącznie do kinkietu zamontowanego przy wejściu do domu. Obecnie możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru i oświetlić przestrzeń ogrodową w taki sposób, że będzie pełniło funkcję użyteczną i dekoracyjną. Świetny efekt uzyskamy przez odpowiedni dobór oświetlenia w przypadku małej architektury. Jeśli mamy jakieś piękne gatunki drzew czy krzewów albo oczko wodne czy figury, można je umiejętnie wyeksponować. Po ich podświetleniu ogród natychmiast nabierze nowego charakteru.

Wybieramy oświetlenie ogrodowe


Najczęściej wybieranym oświetleniem ogrodowym są lampy zasilane prądem, które należy dobrać do elewacji domu i stylistyki ogrodu. Lampy występują wielu odsłonach – mogą być stojące, wiszące, leżące, wbijane w ziemię. Bardzo ważne w przypadku wyboru oświetlenia zewnętrznego jest to, aby jego oprawa była solidna, szczelna, odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, trwała. Jeśli nie chcemy obciążać niepotrzebnie budżetu, to najlepszym wyborem okazują się być źródła światła z wyłącznikami zmierzchowymi i czujnikami ruchu. Takie rozwiązanie sprawia, że lampa zapali się dopiero w konkretnym momencie, po czym samoczynnie zgaśnie. Jest to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też ogromna wygoda, bo nie musimy każdorazowo włączać oświetlenia własnoręcznie. Nowoczesne lampy można nawet dowolnie zaprogramować, czyli ustawić dokładnie godziny, w których mają się zapalać.


Dawniej prym wiodły tradycyjne żarówki, które obecnie odchodzą coraz bardziej do lamusa i są zastępowane tymi halogenowymi. Te zwykłe nie mają niczego wspólnego z energooszczędnością, ale nadal się po nie sięga ze względu na możliwość uzyskania miękkiego i przyjaznego dla wzroku świtała. Z kolei modele halogenowe są dużo trwalsze, zapewniają jasne i intensywne światło. Mamy też świetlówki, czyli rozwiązanie energooszczędne, o dużej żywotności, dające jasne i mocne źródło światła. Najnowsze oświetlenie to diody LED i lampy solarne. W obu przypadkach można mówić o ekonomii, wielogodzinnym korzystaniu bez dużych nakładów finansowych. W przypadku lamp solarnych nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów poza zakupem. Pozyskują one energię do świecenia z darmowego promieniowania słonecznego.

Artykuł powstał we współpracy z https://promarlighting.pl/oferta/dom-ogrod/lampy-ogrodowe/