Twój zgarniacz do siewnika prosi się o wymianę na nowy? Podpowiadamy, gdzie powinieneś go poszukać i jak wybrać najlepszy!
Zagarniacze siewnika — co to jest?
Na początek krótko wyjaśnijmy, czym są zagarniacze siewnika. Otóż zgarniacz do siewnika to istotna część maszyny rolniczej służącej do wysiewania ziaren nasion (przede wszystkim zbóż), czyli siewnika. Wypełnia się go materiałem siewnym, ładowanym do specjalnego zbiornika, a następnie podczepia się do traktora i rusza w pole. Nowoczesne, wysoko zautomatyzowane siewniki podają ziarno do gleby w równomierny sposób bez konieczności nadzoru rolnika. Bardzo ułatwia to pracę, gdyż w praktyce siew wykonuje za niego siewnik. Rolnik musi jedynie przejechać ciągnikiem przez pole.
Po wysianiu nasion do gleby należy ją jednak zabronować. Wymaga to wymiany siewnika na specjalną maszynę do bronowania lub zakupu siewnika ze specjalnym zagarniaczem. Zgarniacz do siewnika umożliwia natychmiastowe zabronowanie pola po wysianiu nasion. Oznacza to nie tylko oszczędność czasu i wysiłku, ale też chroni materiał siewny przed zjedzeniem przez ptaki lub inne szkodniki w czasie upływającym pomiędzy jego wysianiem a bronowaniem. Wykonanie tych dwóch czynności jednocześnie jest szczególnie ważne w przypadku wielohektarowych farm natychmiastowe zabronowanie po wysianiu. Oznacza też znaczące oszczędności czasu i paliwa.
Czy warto więc posiadać zagarniacz do siewnika? Z pewnością! Posiadając zagarniacz, nie musisz już wykorzystywać osobnej maszyny do bronowania. To kolejna znacząca oszczędność.
Czy wszystkie siewniki są wyposażone w zagarniacz?
Nie, ponieważ zdecydowana większość producentów traktuje zagarniacz jako element opcjonalny. W związku z tym często pobiera za niego dodatkową opłatę, która wliczana jest do całościowej ceny samego siewnika. Jeżeli jednak siewnik nie został wyposażony w zagarniacz, można go zakupić oddzielnie. Jak już wspomnieliśmy powyżej, jest to duże udogodnienie i inwestycja, która z pewnością zwróci się w trakcie użytkowania.
Zagarniacz z powodzeniem może być zamontowany na użytkowanym już urządzeniu. Nie obawiaj się o zbytnie obciążenie traktora — zagarniacze nie mają dużej masy. Większość z nich ma formę lekkich, metalowych prętów, montowanych na podeście za siewnikiem. Niekiedy są one nazywane palcami ze względu na swój specyficzny wygięty kształt.
Jak wybrać odpowiedni zagarniacz?
Ze względu na to, że element ten ma stosunkowo prostą konstrukcję, w większości wypadków można łatwo znaleźć dobrej jakości i jednocześnie tanie zamienniki zagarniaczy siewników. Są one dostępne w rolniczych sklepach internetowych, w których możesz liczyć nie tylko na szeroki wybór tego typu asortymentu, ale i na fachowe doradztwo doświadczonych pracowników.
Pamiętaj, że podstawą udanych plonów jest dobrze wykonany zasiew. Warto dbać o siewnik i wybierać dobrej jakości części do niego. Jest to istotny czynnik wpływający nie tylko na komfort pracy, ale i jej efekty.