W diagnostyce raka piersi w XXI wieku stosuje się wiele różnych metod. Jedną z najskuteczniejszych jest biopsja mammotomiczna MMT, czyli biopsja mammotomiczna gruboigłowa. W artykule dokładniej tłumaczymy, na czym polega taki zabieg, jakie są wskazania do jego wykonania oraz jakie są największe zalety takiego sposobu badania piersi.

Wskazania do wykonania biopsji mammotomicznej

Biopsja mammotomiczna nie jest pierwszym wyborem w diagnostyce raka piersi. Zazwyczaj takie badanie jest wykonywane dopiero po uwidocznieniu w mammografii lub w badaniu USG piersi małych, nieprzekraczających 2 cm, podejrzanych zmian, które nie są wyczuwalne podczas badania palpacyjnego. Badanie to może być również wykonywane w przypadku pojawienie się u pacjentki niepokojących objawów w postaci np. dolegliwości bólowych, powiększonych węzłów chłonnych, obrzęku, wydobywającej się z sutków wydzieliny czy ciężkich do zidentyfikowania zgrubień.

Na czym dokładnie polega biopsja mammotomiczna?

Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w BiałymstokuW trakcie wykonywania gruboigłowej biopsji mammotomicznej pacjentka przebywa w pozycji leżącej. Badanie jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Po uwidocznieniu za pomocą ultrasonografu zmian, w miejsce to zostaje wprowadzona igła mammotomiczna, za pomocą której pobiera się próbki do badania. Igła zbudowana jest z części rurkowatej, w której znajduje się komora biopsyjna. Jest ona podłączona do mammotomu, czyli urządzenia, które po uruchomieniu systemu próżniowego jest w stanie wciągnąć zaobserwowaną i wyciętą wcześniej także będącym częścią wykorzystywanego do wykonania badania narzędzia  nożem rotacyjnym zmianę do komory. Badanie pozwala bardzo dokładnie zbadać zaobserwowane niepokojące zmiany.

Po pobraniu próbki zaobserwowanej zmiany i innych zmienionych chorobowo fragmentów tkanek i wprowadzeniu ich do pojemnika można je przekazać do wykonania laboratoryjnego badania histopatologicznego. Sam zabieg biopsji mammotomicznej trwa około 20 minut. Po przeprowadzeniu badania pacjentce nakłada się w miejscu jego wykonania plaster i opatrunek uciskowy z kompresem chłodzącym, który można zdjąć po około 24 godzinach. Od razu po przeprowadzeniu badania pacjentka może też wyjść do domu.

Jakie są największe zalety biopsji mammotomicznej w diagnostyce raka piersi?

Największą zaletą biopsji mammotomicznej jest ogromna, blisko stuprocentowa możliwość wykluczenia lub potwierdzenia choroby nowotworowej.  Takie diagnostyczne badanie ginekologiczne umożliwia szybkie wykrycie nawet bardzo małych zmian nowotworowych, co pozwala znacznie przyspieszyć późniejsze leczenie. Co więcej, za pomocą biopsji mammotomicznej można także usunąć niewielkie, mierzące do 2,5 cm średnicy guzki. Bardzo ważna jest także łatwość wykonania zabiegu, ponieważ biopsja gruboigłowa nigdy nie wymaga wykonania kilku wkłuć. Do pobrania odpowiedniego wycinka tkanki, który będzie można potem szczegółowo przebadać, wystarczy tylko jedno wkłucie.