Przyjemny wieczór z radosnym czworonogiem, który biega po ogrodzie merdając ogonkiem, jest idealnym wieczorem dla każdego opiekuna. Niestety, opieka nad zwierzęciem wiąże się również z sytuacjami, w których opiekunów budzi ze snu skomlenie i dyszenie psiaka.
Jakie mogą być powody skomlenia
Powodów może być naprawdę wiele, u dużych psów często zapada dramatyczna diagnoza, jaką jest skręt żołądka. Nie jest znany dokładny powód, przez który dochodzi do skrętu żołądka. Można uznać, że czynniki anatomiczne, czyli głęboka klatka piersiowa i szczupła sylwetka w połączeniu z nieprawidłowym żywieniem mogą odgrywać kluczowa role. Na szczęście, zanim powstanie skręt żołądka u psa, pojawią się objawy, dzięki którym można szybko zareagować. Na początku można zauważyć zmianę zachowania czworonoga, osłabienie, ślinienie, puste wymioty i niepokój. Trzeba mieć świadomość tego co w tym momencie dzieje się w żołądku u ukochanego towarzysza. Żołądek ulega wzdęciu i obróceniu wewnątrz swojej osi, przez to uciska naczynia krwionośne i doprowadza do uszkodzenia narządu.
Diagnoza
Leczenie skrętu żołądka polega na operacji, która odkręca żołądek oraz gastropekcji. Na pojawienie się skrętu ma wpływ nieprawidłowa dieta, aktywność fizyczna po posiłku i zbyt łapczywe jedzenie. Będąc odpowiedzialnym opiekunem czworonoga, trzeba zwracać uwagę na żywienie, które musi być dostosowane do rady, wielkości zwierzaka i jego indywidualnych potrzeb. Trzymanie prawidłowej diety jest pierwszym krokiem do zapobiegania skrętowi jelit i żołądka. Mniejsze dawki jedzenia, dostarczanie odpowiedniej ilości wody i unikanie pośpiechu skutecznie pomogą zmniejszyć ryzyko.
Czym jest gastropeksja
Gastropeksja jest nowoczesnym zabiegiem, który polega na przyszyciu żołądka do ściany brzucha. Przy użyciu endoskopu, zabieg można wykonać w małoinwazyjny sposób. Chirurg napełnia żołądek powietrzem przez kanał endoskopu, następnie wykonuje niewielkie nacięcie po prawej stronie jamy brzusznej czworonoga i przyszywa żołądek do mięśni brzucha. Dzięki temu pupil w pełni wraca do zdrowia. Gastropeksja profilaktyczna odbywa się w znieczuleniu ogólnym oraz z użyciem technik znieczulenia miejscowego. Po takim zabiegu pies może już tego samego dnia powrócić do swojego domu, zaopatrzony w kołnierz lub koszulkę z całym zestawem zaleceń, wraca do pełni zdrowia. Taki zabieg można wykonać jako zabieg samodzielny lub łączony z zabiegiem profilaktycznym. Jest niezwykle skuteczny, a ryzyko pojawienia się skrętu spada poniżej 5%.