Pies to odwieczny przyjaciel człowieka, jednak zdarza się, że nasi pupile mogą nie do końca zachowywać się, tak jakbyśmy chcieli. Mogą obgryzać meble lub skakać, gdy wchodzimy do mieszkania. Często problemy te spowodowane są złym wychowaniem psa. Dlatego najlepszym rozwiązaniem może okazać się wizyta behawiorysty.

Kim jest psi behawiorysta?

Behawiorysta to inaczej psi psycholog – osoba, która pomoże ujarzmić zachowania naszego pupila. By móc zostać behawiorystą trzeba mieć ukończone kursy oraz posiadać obszerną wiedzę na temat psychiki zwierząt. Psi behawiorysta doradza także opiekunowi, jak powinien reagować na różne zachowania swojego pupila. Taką osobą jest Pani Mirka Kozakiewicz, której oferta widnieje na stronie uwierzwpsa.pl, na której można znaleźć szczegółowy zakres świadczonych przez nią usług. Oprócz szkolenia psów Pani Mirka oferuje spacery z elementami treningu, a dla psów adoptowanych przewiduje zniżkę.

Czy behawiorysta musi przyjść do naszego domu?

By behawiorysta poznał naturalne zachowania naszego psa, powinien odwiedzić nas w domu. W naszym domu pies czuje się bezpiecznie. Jest na swoim terytorium, dzięki temu jego zachowania nie będą udawane. W domu zna wszystkie zapachy oraz ma swoje ulubione miejsca do spania, czy do zabawy. Dzięki temu behawiorysta będzie mógł poznać już od progu, jak pies zachowuje się na powitanie obcej osoby, która wchodzi do domu. Jeśli interesuje Cię spotkanie z psim psychologiem sprawdź cennik szkolenia psów i zdecyduj jaki rodzaj pomocy będzie najodpowiedniejszy dla Twojego czworonoga. Warto, także wspomnieć, że z reguły spotkania z psim behawiorystą odbywają się od kilku do kilkunastu razy. Wszystko zależy od tego, jakie postępy robi pies oraz jego właściciele. Gdy behawiorysta przychodzi do domu, od razu może ocenić, w jakich warunkach żyje pies. Czy ma wszystko, co jest mu potrzebne oraz oceni, czy jest coś, co trzeba będzie zmienić w wystroju mieszkania. Przy okazji takiej wizyty, behawiorysta będzie mógł zobaczyć, jak pies reaguje na codziennie dźwięki, czy czegoś się boi.

Konsultacje behawioralne

Czy jedzenie ma wpływ na zachowanie psa?

Dobra dieta ma bardzo duże znaczenie na zachowanie psa. To dzięki dobremu jedzeniu pies rozwija się prawidłowo. Gdy pies dostaje jedzenie o wyznaczonej porze w odpowiedniej ilości, to jest spokojny i nie domaga się niczego poza porami swojego jedzenia. Gdy jednak pies jest niedokarmiony lub ma złą karmę może być rozdrażniony, co także wpływa na jego ogólne zachowanie. Może wtedy także domagać się jedzenia wtedy, kiedy jedzą domownicy. Będzie mógł wtedy przeszkadzać przy stole, domagając się swojej miski.

Komunikacja między właścicielem, a psem jest bardzo ważna

Wiele osób, które mają psy, nie zdają sobie sprawy, jak dużo zwierzęta te mogą zrozumieć. Dlatego też właściciele często nieświadomie źle komunikują się ze swoim pupilem. Wysyłają mu sygnały, w których pies może czuć się zagrożony lub niepewny. Pies może także nie rozumieć nagłych zmian w zachowaniu właściciela. Przez co może przyjmować obronną pozycję w nieodpowiednich momentach. Bardzo duży wpływ na dobrą komunikację na linii właściciel  – pies są emocje. To także będzie oceniał behawiorysta na spotkaniach, co pozwoli mu zaplanować, w jaki sposób uczyć komunikacji z psem, tak by ten nie czuł się zagrożony.

Gdy nie radzimy sobie z zachowaniem naszego psa, to nie ma co dłużej zwlekać. Warto poprosić wtedy o pomoc behawiorystę. Im pies jest młodszy, tym szybciej zrozumie, jak powinien się zachować. Dzięki temu odzyskamy spokój, a nasz pies odwdzięczy nam się miłością.