Nie tylko kotły na paliwa stałe, gaz czy grzejniki elektryczne – dom jednorodzinny można ogrzewać także z użyciem nowoczesnych pomp ciepła. Dzisiaj na takie urządzenia grzewcze decyduje się coraz więcej osób. Kiedy warto zamontować pompę ciepła?

Największy udział w kosztach eksploatacji budynków ma ich ogrzewanie. Wybierając instalację, która zużywa mało energii, można skutecznie zredukować swoje rachunki. Wśród energooszczędnych urządzeń grzewczych znajduje się pompa ciepła, która korzysta z energii słonecznej zgromadzonej w gruncie, wodach gruntowych lub w powietrzu, by przekształcić ją w ciepło dla domu.

Dlaczego warto zamontować pompę ciepła?

– Mniejsze koszty eksploatacji – zredukowanie wydatków związanych z ogrzewaniem domu.
– Bezobsługowość – łatwa obsługa, bez konieczności stałego dodawania paliwa do kotła, usuwania popiołu.
– Obniżone koszty budowy domu – brak potrzeby wykonania komina, miejsca na składowanie opału.
– Trwałość – pompa ciepła może posłużyć nawet przez 50 lat.
– Opcja chłodzenia – może także chłodzić pomieszczenia w okresie upałów.
– Ekologia – instalacja jest przyjazna dla środowiska naturalnego, nie produkuje smogu zawierającego rakotwórcze związki.
– Możliwość uzyskania dofinansowania – zakup pompy ciepła jest tańszy dzięki programom pozwalającym na otrzymanie dofinansowania.

Kiedy pompa ciepła jest najbardziej opłacalna?

Montaż pompy ciepła będzie najbardziej opłacalny w budynkach o odpowiedniej termoizolacji. Docieplone ściany, fundamenty i strop, ciepła stolarka okienna i drzwiowa zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą i redukują ogólne koszty.

Jeszcze niższe koszty eksploatacji można uzyskać wtedy, gdy pompa ciepła wspierana jest przez instalację fotowoltaiczną, która produkuje energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne dostarczają wtedy prąd potrzebny do obsługi pompy ciepła.

Warto też pamiętać, że pompa ciepła jako niskotemperaturowe źródło ciepła najlepiej sprawdza się we współpracy z ogrzewaniem podłogowym.

Artykuł powstał we współpracy z http://grupaeneco.pl/gruntowe-pompy-ciepla/