Światło pełni bardzo ważną rolę w postrzeganiu przestrzeni. Istnieje wiele rodzajów lamp, dzięki którym można cieszyć się urokliwym, spokojnym blaskiem danego miejsca i pięknie wyeksponować elementy, na które chcemy zwrócić uwagę. Punkty świetlne przydają się jednak nie tylko wewnątrz, ale też na zewnątrz domu, na przykład na elewacji czy tarasie. Nawet gdy jest on niewielki, umiejętnie dobrane oświetlenie zwiększa jego funkcjonalność i sprawia, że otoczenie staje się bardziej komfortowe. W jaki sposób zadbać o oświetlenie strefy wypoczynku? Jakie lampy elewacyjne wybrać i gdzie je zamontować? W tym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na te trudne pytania!

Kinkiety zewnętrzne – atrakcyjna dekoracja domu

Kinkiety najczęściej są kojarzone z oświetleniem montowanym wewnątrz budynku. Istnieją jednak rozwiązania alternatywne, które są przeznaczone do montażu na zewnątrz. Główną rolą kinkietów zewnętrznych na elewację jest oświetlenie przestrzeni przy domu. Lampy elewacyjne doskonale sprawdzą się jako podświetlenie wejścia czy wjazdu do garażu, znajdą również zastosowanie na ogrodzeniach oraz w altanach ogrodowych. To także idealna opcja na taras czy balkon. Lampy na elewację domu to narzędzie służące domownikom i gościom. Mieszkańcy czują się dzięki nim bezpieczniej, a odwiedzający nie mają problemu z trafieniem do właściwego miejsca. Eleganckie lampy elewacyjne są idealnym dopełnieniem oświetlenia głównego, a także atrakcyjną dekoracją, która wyróżni nasz dom na tle innych.

Jak dopasować kinkiet zewnętrzny do elewacji budynku?

Lampy elewacyjne służą nie tylko do samego oświetlenia, ale i do wyeksponowania struktury, elementów architektonicznych lub dekoracji przydomowych. Jeśli fasada budowli charakteryzuje się ciekawymi detalami, warto wydobyć ten atut również po zmroku. Podczas zakupu kinkietów na elewację należy zwrócić uwagę na to, by wybrany model pasował do pozostałych elementów wystroju: kolorystyki, kształtu bryły czy charakteru dachu. W salonach oświetleniowych dostępne są zewnętrzne lampy elewacyjne w przeróżnych kolorach i kształtach, które z łatwością można dostosować pod względem wzornictwa do stylu domu czy ogrodu. Możemy zdecydować się na kinkiety zewnętrzne klasyczne, tradycyjne czy też nowoczesne. Warto postawić na rozwiązania energooszczędne i przyjazne dla portfela, np. kinkiety zewnętrzne LED. Lampy ścienne zewnętrzne z wbudowanymi diodami LED zapewniają długotrwałą radość z emitowanego światła. Do każdej z tych lamp można zastosować zewnętrzny czujnik zmierzchowy, ruchowy lub zmierzchowo-ruchowy, dostępny w hurtowniach elektrycznych lub sklepach internetowych. Nie mniej ważne są odległości przy rozmieszczeniu poszczególnych punktów świetlnych, a także kierunek padania światła.

Kinkiety na tarasie – praktyczne i efektowne źródło światła, które ulokujesz na zewnątrz

Jeśli chcemy zagospodarować przestrzeń swojego tarasu w sposób estetyczny i funkcjonalny, nie możemy zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Doskonałym rozwiązaniem mogą być piękne i eleganckie kinkiety tarasowe z rozproszonym światłem. To niezwykle praktyczne oświetlenie budynków, które wprowadzi przyjemną atmosferę podczas wieczornych spotkań towarzyskich. Nic tak nie buduje magicznego, niepowtarzalnego klimatu letnich wieczorów jak łagodne, ciepłe światło. Za jego pomocą można stworzyć naprawdę niezwykłą atmosferę nawet na najmniejszej powierzchni. Oświetlenie tarasu powinno współgrać z wystrojem całego kącika wypoczynkowego. W zależności od naszego gustu i upodobań mogą to być oryginalne latarenki, nowoczesne kinkiety zewnętrzne LED, a także stylowe kinkiety zewnętrzne retro. Trzeba pamiętać, że kinkiety na taras czy balkon powinny być przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu. Oprawy powinny mieć wysoki stopień ochrony IP, aby woda i pył nie przedostawały się do środka.

Rodzaje lamp na elewację i wskazówki odnośnie montażu

Ze względu na sposób montażu możemy wyróżnić dwa typy lamp zewnętrznych. Pierwszym są oprawy mocowane bezpośrednio na elewacji – w tym przypadku cała tylna część lampy przylega do ściany. Drugim typem opraw oświetleniowych do zastosowania na zewnątrz są kinkiety na ramieniu lub pałąku, które łatwiej zainstalować w ciasnych bądź trudno dostępnych miejscach. Montaż klasycznych kinkietów zewnętrznych nie jest skomplikowany. W większości przypadków polega na przykręceniu zestawu montażowego do ściany, a następnie przytwierdzeniu do niego oprawy. Odpowiednie instrukcje montażu konkretnych modeli, a także inne przydatne szczegóły techniczne dostępne są na stronach internetowych salonów z oświetleniem. Zastanawiasz się, na jakiej wysokość zamontować kinkiety zewnętrzne? Zazwyczaj zaleca się umieścić je na wysokości 1,8m – 2m. Dokładna wysokość montażu jest uzależniona od wielkości budynku, typu lampy oraz funkcji, jakie ma ona spełniać.